| Madalinaaa1998 a întrebat:

happy Ce sampon, tratament, solutie etc imi recomanda-ti ca sa imi creasca parul mai repede. Multumesc astept raspunsuri happy. Dau funda :*
P.S Nu prea vreau un sampon fiindca am unul bun da nu e pentru. cresterea parului.Dar vreau sa am parul lung big grin

Răspuns Câştigător
| S3S3an a răspuns:

In primul rand, indiferent de tratamentul pe care il vei urma, sa nu te astepti la efecte foarte rapide.
Este foarte importanta alimentatia, care sa cuprinda produse bogate in proteine, cum ar fi: ficatul de vita, ouale, fasole verde, peste si vitamina A, de exemplu morcovii. Se spune ca un consum marit de castravete ar stimula cresterea parului. Poti, de asemenea sa iei vitamine pentru par: Revalid(este eficient luat cel putin 3 luni), Miss Vitaal.
Exista sampoane speciale pentru cresterea parului: "Sampon nutritiv pentru cresterea parului" de la Favisan, "Sampon cu extract de urzica" de la Corona etc.
Ca tratamente naturiste poti folosi:
-infuzie de rozmarin, cu care iti clatesti parul;
-masca din ulei de ricin+galbenus de ou, se amesteca foarte bine si se maseaza pielea capului; dupa 1 ora se spala parul;
-poti sa-ti prepari singura un sampon format din 2 galbenusuri+ 2 linguri tinctura de brusture+ 4 linguri apa;
-FOARTE IMPORTANT este masajul zilnic al scalpului, in jur de 5 minute. Poti efectua acest masaj, pentru o eficienta ridicata, cu tinctura de ardei iute (foloseste aceasta tinctura doar de 2 ori pe saptamana) 1. Uleiul de racin => asa cum a fost mentionat mai jos, ajuta la cresterea parului foarte rapid, poti conta pe el oricand (mai e bun si pentru gene si sprancene)
2. Uleiul de masline => e ceva gen uleiul de racin... Iti dai cu uleiul de masline pe radacina parului si il lasi pana dimineata asa.
3. Poti incerca ceva eficient...de exemplu iti poti taia varfurile parului o data la 2 luni (am incercat si a avut rezultate...)
4. Exista la farmacie un fel de sampon pentru cresterea parului..nu mai stiu exact cum se numeste dar si eu il foloseam si e ff eficientwinking ti-l recomand. (poti intreba tu de el)
5.Merge si cu zeama de lamaie! happy Atat pentru par, cat si pentru unghii. => Storci intr-un pahar 3-4 lamai si te ungi cu zeama pe radacina parului. Si tot asa, il lasi pana dimineata.
Sper ca te-am ajutat :* fundita?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Masaj la radacina parului cu tinctura de ardei iute (hofigal). Este esficient.
Te pup!

| JoeTPU a răspuns:

Buna!
Masaj la radacina parului cu ulei de ricin. Este eficient.
Succes! happy

| AlexandraPrincess a răspuns:

~Uleiul de masline
~Rozmarin(fierbe rozmarin in apa, si apoi clateste)
~Suc de lamaie
~Galbenus\albus de ou! big grin
~Uleiul de ricin(este printre cele mai cunoscute)

| SwEetAnnIs a răspuns:

Seara sa iti impletesti parul si sa stai cu el impletit mult timp ( eu il tin asa noaptea si in 6 luni, mi-a crescut aproabe dublu, adica il aveam pana la umeri si acum e pana la jumatatea spatelui )sa stii ca daca iti pare rau ca ti-ai taiat parul, nu iti va creste ( eu nu cred in prostii de genul, dar asa e, iti spun asta din propria experienta ), dar conteaza si cine ti-a taiat parul.

| Al3xp a răspuns:

Uleiul de ricin face asta, la fel si diferite masti naturale pentru par cu ou, miere, sau ulei de masline, si bineinteles necesita o atentie mai sporita, adica evita vopselele de par, tunde-ti varfurile despicate, nu te spala prea des pe cap.

| Madalinaaa1998 explică (pentru Al3xp):

Ms muult :* o sa incerc uleiul de ricin happy