| MatildaPetrini a întrebat:

Cum pot sa iau mucegaiul de pe un tricou? sad

Răspuns Câştigător
| smaranditza a răspuns:

Doar cu foarfeca! stiu din experienta!

7 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Si eu am avut candva aceasta problema dar n foloseam solutii specialii. Pur si simplu il bagi in masina de spalat si iesewinking

| apaplata_7449 a răspuns:

Pai nu se spala?

| Isabelamaria21 a răspuns:

Se spala si este suficient caci, detergentul are constituienti care distrug formele vegetative ale mucegaiului.( cele albe, de bumbac le poti fierbe la temperatura de fierbere a masinii de spalat --- pentru celalalte colorate sau sensibile este suficienta spalarea la temp. recomandate de producatorul masinii de spalat )
Sau
Petele de mucegai pot fi scoase prin mai multe metode:
dacă sunt pete proaspete se freacă cu lapte bătut
dacă sunt pete mai vechi se freacă cu zeamă fiartă de lamăie
cele foarte rezistente se freacă cu o soluție obținută din: 500 ml de apă caldă, în care se adaugă 1 lingură de amidon, 1 lingură de sare, zeama de la o lămâie și o lingură de săpun ras; se limpezește în 2-3 ape și se usucă

Asta am găsit la o întrebare frecventă.

Pa, pa.O zi plăcută în continuare.

| MatildaPetrini explică:

smaranditza: sorry, nu meritai funda! e din greseala.

| jojo_2491 a răspuns:

Incerca sa-l speli cu vanish pentru pete si ariel profesional, in acelasi timp, dar nu prea cred ca vei scoate mucegaiul.de obicei unde se pune acolo ramane.sau intreaba la un magazin de chimice de vreo solutie speciala, stiu ca era inainte antimucegai dar nu stiu daca se mai fabrica.

| Ramona3766 a răspuns:

Petele de mucegai pot fi scoase prin mai multe metode:
-dacă sunt pete proaspete se freacă cu lapte bătut
-dacă sunt pete mai vechi se freacă cu zeamă fiartă de lamăie
-cele foarte rezistente se freacă cu o soluție obținută din: 500 ml de apă caldă, în care se adaugă 1 lingură de amidon, 1 lingură de sare, zeama de la o lămâie și o lingură de săpun ras; se limpezește în 2-3 ape și se usucă.

| pusik a răspuns:

Da unde la tinut?laughing in cocina de porcilaughing rolling on the floor