| anonim_4396 a întrebat:

Buna,cum pot sa-mi vopsesc parul cu albastru de metil/fucsia/ violet de gentiala fara sa+mi decolorez parul? Vreau metode big grin

2 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Îţi prinzi părul şi laşi libere şuviţele respective. Pe umeri îţi pui o folie de plastic sau ceva, să nu te pătezi + mânuşi. Pe o bucată de vată torni soluţia şi aplici pe păr, răsucind şuviţa în fiecare parte. După ce s-a uscat complet, vei vedea dacă mai necesită o aplicare sau nu.
De obicei, pe păr brunet se vede un albastru închis, şi necesită 2-3 aplicări. Se curăţă la 3-4 spălări.
Păr şaten - 2 aplicări, se vede un albastru mai deschis. Se curăţă la 5-6 spălări.
Păr blond(deschis sau mediu) - o aplicare, albastru intens. Se curăţă la 10 spălări, dar şuviţele rămân puţin pătate până la a 15-a spălare.
Dacă ai părul cu tente roşcate, albastrul de metil se va face verde după vreo 2 spălări, dar se curăţă într-un final. Pentru albastru-turcoaz, se decolorează soluţia cu o linguriţă de apă şi se aplică doar pe părul blond deschis, pentru culoare intensă. Dacă aplici pe brunet, culoarea o să reziste mai puţin şi n-o să se vadă. postat la 10 Iulie 2012 13:40
Aşa, acelaşi procedeu şi la violet de genţiană şi roşu castelani, doar că o să iasă mov, violet, respectiv roşu închis, roşu intens.

Ce? mi-a fost lene să scriu din noulaughing

| anonim191 a răspuns:

Daca esti bruneta nu ai cum.insa nici una din cele 3 nu ti le-as recomanda.albastrul de metil este foarte greu de utilizat.se scurge pe haine si lenjeria patului sau la ploaie, plus ca da un aspect de neingrijit.la fel si violetul de gentiala. daca intr-adevar vrei ceva care sa arate bine si nu doar alternative ieftine si de proasta calitate faci o decolorare slaba ca sa nu deteriorezi parul foarte mult. oxidant 6% si pudra decoloranta amestecate si aplicate in zonele in care doresti.iei o masca de par de la kalos pentru a aplica pe varfurile decolorate dupa ce te-ai decolorat si vopsit. poti lua mixtonul albatru tot de la kallos care este pana in 10 lei desi albastrul este unul inchis si nu tocmai extraordinar (este un mixton nu o vopsea) sau platesti mai mult si cumperi de aci http://www.pisica-neagra.ro/categories/Vopsea-de-Par-Directions/