| Theola a întrebat:

Cum si din ce se confectioneaza asa-zisele bratari ale prieteniei? De unde pot cumpara materialele necesare? Sunt din Iasihappy

4 răspunsuri:
| adee97 a răspuns:

Pai, din ata. Dar nu ata din-asta normala... ata mai groasa, care se gaseste la orice mercerie (intrebi la mercerie : ata pentru bratari). Sunt multe modele si diferite moduri cum poti face o bratara, de aceea exista tutoriale pe YouTube, ca de ex.: http://www.youtube.com/watch?v=B926Ara14tQ&feature=related -romana. Sper ca te vei descurca. :* fundita? :o3

| Bloxx a răspuns:

Nu sunt din Iasi, dar, pentru ca si eu fac foarte multe bratari ale prieteniei iti pot spune unde sa le gasesti. Daca ai prin Iasi mercerii e foarte bine. Nu stiu sigur dar ai putea cauta si la croitorii. De cumparat tu trebuie sa cauti mulinee, care sunt subtirele si gheme de bumbac un pic mai groase. Cu ghemele de bumbac ajungi mai ieftin. Noi, in Bucuresti luam mulineele la 1, 8 lei bucata (8 metrii) si ghemele la 9 lei (125 metrii). In Iasi nu stiu cum sunt preturile. Sper ca te-am ajutatwinking!

| Bloxx a răspuns:

Si inca ceva. Modele pentru bratari gasesti aici : www.friendship-bracelets.net. Unele au si video.