| HappyCandy a întrebat:

dati-mi niste secrete ale frumusetii... Funda, cit mai multe si cit mai eficiente... puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| AiDuTzA a răspuns:

Cele 50 de secrete ale frumusetii

1. Daca va machiati tare fata trebuie sa o curatati de doua ori pe zi. Dimineata sa se aeriseasca, seara ca sa curatati grasimea.
2. Mancati regulat si variat. Vegetarianismul si cura de slabire lasati-le pe alta data. Mancati tot dar cu masura.
3. Ascutiti creionul pentru machiaj inainte de a va machia.
4. Nu folositi parfum in timpul expunerii la soare si la solar, pentru ca la lumina tare se vor forma pete, pistrui pe piele.
5. Daca aveti par tare puneti in apa un pic de otet sau suc de lamaie cand il clatiti.
6. Dimineata faceti dus alternativ cu apa rece si calda. Veti avea o piele frumoasa si intinsa.
7. Chiar daca nu va machiati, pielea trebuie curatata in fiecare dimineata si seara.
8. Odata sau de doua ori pe luna, curatati-va calcaiele.
9. Nu stati cu picioare incrucisate, nu face bine pentru circulatia sanguina si se formeaza celulita.
10. Sa va spalati dintii dupa fiecare masa.
11. Inaintea aplicarii rujului de buze raciti-va buzele cu un cub de gheata.
12. Secretul pielii frumoase sta in vitamina A din morcovi, piersici si unt.
13. Masajul contra stress-ului este mai eficient dupa baie si daca e facut de prietenul.
14. Puneti sare de mare in apa in care faceti baie de 1-2 ori pe saptamana.
15. Daca luati sedative, sa le luati inainte de ora 22.00, n-o sa va doara capul ziua urmatoare.
16. Organismul uman incepe sa arda grasimile dupa 45 de minute de gimnastica. Merita sa va miscati 2 ore saptamanal decat 15 minute zilnic.
17. Pentru revigorarea corzilor vocale puneti doua lingurite de otet de vin intr-un pahar cu apa calduta si gargarizati.
18. Aplicati pudra parfumata in pantofi.
19. Nu va taiati unghiile, mai bine piliti-le. Menajeaza unghiile si pielea.
20. Nu numai pielea ci si hainele si lenjeria pot fi parfumate. Nu puneti parfum pe par pentru ca il usuca.
21. Plimbati-va cu bicicleta; o sa aveti gambe frumoase.
22. Cei doi inamici ale pielii sunt alcoolul si nicotina.
23. Sapunul usuca pielea, folositi mai bine gel de dus.
24. Dupa fiecare baie folositi crema hidratanta.
25. Acasa, plimbati-va cu un dictionar mai mare pe cap, o sa aveti tinuta frumoasa si pasi usori.
26. Periuta de dinti se poate folosi 2-3 luni. Dupa aceea este buna numai pentru curatat pantofii.
27. Varfurile parului trebuie taiate din cand in cand.
28. La cumparaturi mergeti in tenisi si pantaloni largi, uitati de lift.
29. Inainte sa incepeti cura de slabire masurati-va circumferinta mainii, gambei, coapselor, soldului. Dupa doua saptamani faceti din nou masuraturile si comparati rezultatele. Rezultatele indeamna la continuarea curei.
30. Mainile sunt cel mai natural burete. Toate celelalte unelte sunt numai cuiburi de bacterii.
31. Inaltimea ideala a tocului unui pantof este intre 3-5 cm.
32. Daca ati mancat ceapa, sau aveti respiratie neplacuta consumati 1-2 boabe de cafea.
33. Daca vreti sa faceti machiajul mai subtire umeziti un servetel cu apa minerala si umeziti fata.
34. Beti 2-3 litri de apa minerala zilnic, topmodele beau si mai mult.
35. Pielea de pe mana imbatraneste cel mai repede. Folositi crema hidratanta dupa fiecare spalare.
36. Daca vreti dinti stralucitori, spalati-i din cand in cand cu suc de lamaie.
37. Uscatorul de par este cel mai mare dusman al parului. Tineti-l la 15-20 cm de cap.
38. Folositi crema hidratanta in fiecare zi.
39. De la inot se formeaza muschi frumosi.
40. Puneti permanent maxim de 2 ori pe ani, usuca parul foarte tare.
41. Pentru ca deodorantul sa aiba efect maxim, folositi-l pe portiunile epilate.
42. Daca se poate, machiati-va langa lumina naturala ca sa vedeti cum se va vedea afara.
43. O sa aveti unghii sanatoase daca timp de cateva luni, saptamanal pentru cateva minute le tineti in ulei de masline.
44. Dupa baie ungeti calcaiele cu seu de cerb si dormiti cu sosete.
45. O sa aveti piele placuta si moale daca purtati haine numai din bumbac, matase, lana. Daca se poate, niciodata din fibre sintetice.
46. Nu strangeti cosurile, este tema cosmeticianului.
47. Saptamanal o data este obligatoriu o masca de fata. Pentru piele uscata cu iaurt si avocado, pentru ten gras de castravete, si cu miere pentru piele normala.
48. Tineti parfumul la loc inchis.
49. Lacul de unghii aplicati-l subtire si in doua straturi.
50. La dentist daca trebuie, trebuie mers. Anual examinati dintii si eliminati tartrul de pe ei.
funda?puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| Beatrice_5910 a răspuns:

Incearca sa bei cat mai multa apa,tenul tau va arata mult mai frumos si mai flexibil. Ulei de masline este aur pur, de asemenea si mierea. Cu ulei de masline te poti demachia(curata foarte bine machiajul si orice urma de impuritati p ten ),il poti aplica p par inainte de a-l spala,p buze pentru hidratare, il poti amesteca cu miere si sa obti o masca hidratanta pentru ten. Mierea amestecata cu lapte aplicata p ten este din nou o masca foarte buna pentru hidratare. Amestecata mierea cu un mar ras este o masca buna pentru tenul acneeic. Tot pentru tenul acneeic este foarte buna argila amestecata cu lapte daca tenul este sensibil iar daca este foarteeeee aceneic cu suc de lamaie. Intotdeauna inainte sa te machiezi demachiaza-te mai intai, apoi aplica o crema hidratanta potrivita tenului tau dar cu factor de protectie. Seara dupa ce demachiezi foloseste din nou crema hidradanta dar de data aceasta de noapte. Dupa ce aplici fondul de ten aplica o pudra pentru a-l mentine tenul mat si frumos mai mult timp, in zone cearcanelor aplica o pudra mai deschisa pentru a oferi luminozitate si a crea efectul de ochii odihniti.Cand faci baie pune in cada 2 pahare de lapte gras sau ulei de masline, vei avea o piele foarte fina si frumoasa. Pentru celulita ai putea incerca exfoliere cu zat de cafea sau un fel de crema din zat de cafea si din nou ulei de masline pe care o aplici pe locurile afectate de celulita, te impachetezi in folie de plastic si stai asa vreo 15-20 de minute. Vei vedea rezultate foarte rapid. Incearca sa consumi foarte mult calciu si vitamina C pentru a avea o piele frumoasa, unghii si par. Gingobiloba ajuta la cresterea parului. Pentru arderea grasimilor consuma ardei iute. Sunt cateva dar cam toate secretele se afla in natura si noi nu stim.

| remus a răspuns:

Frumusetea este nativa, secrete mai putin, totul este trecator in viata, nu ma pricep, cauta sa fii cat mai naturala fara artificii, se spune; daca este balta broastele se aduna.