| Mara6392 a întrebat:

Bună! De câteva zile mi-am instalat aplicația Inci Beauty. Mă întrebam de ce, de fiecare dată când adaug un produs nou la care vreau să îmi analizeze ingredientele, mai întâi îmi zice că mi-l analizează și după un timp îmi zice "produs necunoscut"?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Folosesc aplicatia de mult timp. Zici ca dupa ce scanezi codul de bare, scrie produs necunoscut?

Cand se intampla asa inseamna ca produsul nu este inregistrat in baza lor de date. Totul se face pe baza de contributie de la alti utilizatori (cum este wikipedia de exemplu).

Dupa ce zice produs necunoscut, nu iti apare optiunea sa il treci chiar tu in baza de date? Cum faci asta? E usor, doar faci cateva poze.
Intai o poza la fata produsului (ca sa fie recunoscut usor de utilizatori). Apoi faci inca 1 poza pe spatele produsului la lista de ingrediente.* Daca poza e neclara sau recipientul produsul e curbat/tubular, poti face chiar 2-3 poze din unghiuri diferite, astfel incat sa se poata citi ingredientele (mai ales ca sunt scrise foarte foarte mic de obicei).
Dupa ce faci pozele astea, in maxim 1 zi sau 2 vei primi un rezultat care iti ramane acolo daca ti-ai facut cont. Contul nu te costa nimic sa-l faci si e fain ca iti poti salva produse la favorite, poti face listele tale personalizate etc.

*Este preferabil pentru pozele la ingrediente sa dai crop cand iti apare optiunea (sa micsorezi poza sa se vada doar scrisul cu ingredientele). E foarte important deoarece cineva (un utilizator premium) sta sa introduca acele ingrediente din tastatura pe siteul lor. Si daca pozele nu sunt clare, e greu sa intelegi denumirea lor, mai ales ca e foarte stiintifica si lunga pentru unele ingrediente. Apoi sistemul va oferi o nota automat, care iti va aparea si tie. Doar din poze sistemul nu are cum sa citeasca ingredientele.De aceea se bazeaza pe contributiile celorlalti.

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Mai vin cu o completare. Eu sunt utilizator premium (fie platesti pentru aceasta optiune, fie contribui scriind lista de ingrediente la 10 produse) si am optiunea de a analiza de pe site-ul lor (pe pc) pe moment, orice produs si primesc nota pe loc. Am analizat asa multe produse care nu erau inregistrate, de acasa. A fost mult mai usor decat sa caut prin magazine si sa fac poze.

Asa ca daca nu te descurci, sau poate consideri ca pierzi timpul, imi poti trimite in privat un link cu produsul si eu iti pot spune ce nota are.