| corinutz07 a întrebat:

Buna,de la citi ani poti sa incepi sa te machiezi? si sa folosesti creme?

Răspuns Câştigător
| mdaria a răspuns:

Draga mea, indicat este sa te machiezi cat mai tarziu posibil, chiar deloc.

Cu ce te ajuta machiajul?
1. Nu te face mai frumoasa! E doar o iluzie frumusetea creata de machiaj!
2. Iti imbatraneste si afecteaza pielea. In timp se pot observa aceste schimbari - apar usturimi sau mancarimi la nivelul ochilor de la dermatograf si machiaj si rimel...De la fond de ten apar riduri si incretituri ale pielii si se observa.
3.Machiajul este o masca - inseamna ca vrei sa te ascunzi de ceea ce esti tu cu adevarat. Ce nu-ti place la tine? Poate ar trebui sa rezolvi asta.

Eu am 28 de ani si nu ma machiez absolut deloc, mai folosesc din cand in cand un luciu de buze facut de o prietena. Cremele - la fel - cat mai tarziu posibil. Le folosesti mai devreme doar daca ai nevoie de ele, adica daca ai un ten uscat, daca ai cosuri, acnee, etc. Eu cel mai des folosesc pentru fata uleiul de masline presat la rece - nu exista ceva mai bun si mai natural. Dimineata ma spal pe fata, imi dau pe maini cu putin ulei si masez bine fata putin umeda. Uneori imi mai pun masti de fructe... totul natural. E simplu si sanatos!

AI grija de tine si nu te lua dupa tot ceea ce vezi in jur. Adevarata frumusete este in tine, in ceea ce simti.

11 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Ok, ok, nu încep cu teoria că machiajul îmbătrâneşte şi îţi strică pielea, că nu e chiar adevărat. Ideea e să ştii să te demachiezi corect şi să îţi hidratezi pielea. a, da, şi să ai grijă să schimbi fiecare produs cosmetic la o anumită perioadă de timp. Spre exemplu, rimelul trebuie schimbat la maxim 5 luni de la deschidere, fardurile ţin maxim 1 an etc. Şi nu e o vârstă anume la care poţi să începi să te machiezi. Un fond de ten şi-un gloss nu strică nimănui, chestia e să nu exagerezi să arăţi ca o paiaţă. Creme poţi folosi oricând, doar să fie pentru tipul tău de ten.

| Bubutita a răspuns:

Eu ma machiez de la 13 si nu sunt mandra deloc de mine,insa aveam o problema cu cosurile atunci si foloseam fond de ten.
Acum sunt dependenta de el chiar daca nu mai am multe cosuri.
Dupa ce am folosit fond de ten am zis sa folosesc si pudra si rimel si dupa aia si farduri.
Si uite ca acum am ajuns sa ma machiez foarte tare.sad
Insa pot renunta cand vreau eu.
Eu nu ti-as recomanda prea mult machiaj.
Nu exista o varsta, insa nici prea devreme, ca mine ca nu e bine.
Poti folosi putin corector, putin rimel si luciu de buze si e de ajuns.
Cremele pot fi folosite de la orice varsta, dar ai grija ce creme folosesti.
Incearca o crema hidratanta, sau cea de galbenele.:*:*

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Te poti machia cand vrei, dar sa nu exagerezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare se macheaza cand vrea, cum vrea, cu ce culori vrea. Ca pana una alta nu de 2 ori o sa treci prin tinerete.
Cat despre creme, cand simti nevoia. Atata timp cat ele sunt formulate bine si in ambalaje adecvate nu ai cum sa-ti imbatranesti tenul. La fel cum machiajele nu au cum sa-ti imbatraneasca tenul daca investesti in ele si te demachezi eficient si iti exfoliezi tenul dupa nevoie.

Eu consider ca mai bine previ imbatranirea tenului, ridurile, decat sa le tratezi pentru ca o data ce ajungi la riduri tot ce poti sa faci e sa-ti bagi seringa in fata. Cremele pentru riduri au iritanti care provoaca o usoara umflatura si uite asa minunea ca ai scapat de riduri.

| AlexandraPrincess a răspuns:

Multe fete se mahiaza pe la 11-12 ani, dar nu este ok! Cu creme poti de la 12 ani, dar machiaj de preferabil 14 ani! happy

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Daca vrei neaparat sa te machezi atunci de la 15 - 16 ani...cat mai tarziu posibil.
Dar te sfatuiesc sa nu o faci pentru ca nu au nici un beneficiu asupra pielii.

| Lavvvo a răspuns:

Depinde cati ani ai tu. Incepand cu varsta de 13-14 ani poti sa te machezi (dar nu strident, culori pale!) cand iesi pe afara. Dar nu la scoala! Fond de ten poti folosi daca ai cosuri.

| Tanamy a răspuns:

13 ani

| 2000nadia a răspuns:

Normal de la 16 17 pentru ca daca incepi mai repede imbatranesti mai repede....si creme de la cati vrei, nu conteaza. funda?

| Caba_Adelina_1993 a răspuns:

Inima conteaza! Da si cam de la 12 ani eu am 11 si ma dau cu balsam de buze si gloss.

| PatriiCookye13 a răspuns:

Depinde, unele se machează şi de la 10 ani, darpărerea mea e că de pe la 13 -14 în sus cu nişte culori pale nu cu deălea foarte stridente.
În fine, cred că fiecare se machează de la ce vârstă vrea, nu? Dar cel mai ok este de pe la 13-14 în sus, poţi începe cum am mai spus cu, culori pale.