| DragonflyWings a întrebat:

Din ce cauza apar vergeturile?

4 răspunsuri:
| maryangelll a răspuns:

Vergeturile apar dupa o nastere sau daca slabesti sau te ingrasi rapid, dar nu numai:cateodata apar din cauza lipsei de miscare sau datorita alimentatiei bogata in zaharuri si grasimi si saraca in vitaminele provenite din fructe si legume. Asa ca daca vrei sa scapi de vergeturi mananca multe fructe si legume, fa multe miscare, sport etc. Poti folosi de asemenea creme speciale cu care sa-ti faci masaj zilnic si cu siguranta vor disparea.

| MrAngelus a răspuns:

Situatiile in care pot apare vergeturi sunt: sarcina, mai ales intre lunile 4 si 6, ca urmare a intinderii continue si progresive a tegumentului de pe abdomen si sani, destinderea brusca a unei anumite regiuni a corpului la adolescenti in perioada de crestere, sportul si mai ales culturismul, unde se inregistreaza o crestere rapida a masei musculare (practicarea culturismului la adolescenta creste probabilitatea aparitiei vergeturilor), la persoanele obeze, marcand regiunea lombara (atat in perioadele de ingrasare, cat si in cele de scadere in greutate). De asemenea, utilizarea corticosteroizilor topici, in asociere cu panasamente ocluzive, creste riscul de aparitie a vergeturilor.

Sursa: http://www.doctor.info.ro/vergeturile.html

| 000Diddy000 a răspuns:

De obicei apar daca dupa o perioada de regim incepi sa mananci multe lucruri pe care in acea perioada poate nu le consumai sau daca intr-o perioada mananci mai mult, deci in cazul schimbarilor rapide de greutate

| simplej a răspuns:

Apar daca te ingrasi sau slabesti brusc. Uneori apar si pe fond genetic.Eu am vergeturi de la 12 ani si nici nu m-am ingrasat sau slabit brusc atunci.Asta-i viata. O alimentatie corecta ajuta la diminuarea acestora, dar de disparut nu dispar complet. Daca te bronzezi nu se mai vad asa tare, cel putin asa e la mine.