| LilysdaS a întrebat:

e normal sa am 42 de kg la 12 ani si 5 zile si 159, 5 metri?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu, nu am gresit, pentru ca se intampla frecvent ca in perioada pubertatii si adolescentei timpurii sa apara dereglari usoare in raportul de greutate/inaltime. Esti inca in crestere. Daca aveai 18 ani iti spuneam ca esti cam slaba, dar la 12 lucrurile sunt intr-o schimbare continua. Si nici macar nu e necesar sa intrebi ce silueta ai din moment ce o poti vedea in oglinda, sugestia mea a fost sa nu-ti faci griji pentru ca in 2-3 ani situatia va fi altfel. Evident ca trebuie sa te hranesti bine si sa faci miscare in perioada asta, e mai important decat oricand. Daca ai mai auzit toate astea sa stii ca nu-s prostii.

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

159, 5 metri e cam mult, 1, 60 metri ar fi in limite normale cu 42 kg la 12 ani

| ihaterain a răspuns:

Da la inaltimea ta da

| criss:) a răspuns:

Da...greutatea la fete se calculeaza dupa inaltime.scazi 10 din 60, in cazul tau.adica ar trebui sa ai 50:)
aici e si un calculator sa vezi unde te incadrezi:
http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html

crissu:)

| dia_2587 a răspuns:

La inaltimea de 1, 60 m greutatea normala este de 40 de kilograme deci esti pe aproape.

| CaptainUnicorn a răspuns:

@dia: la 1, 60 m, greutatea indicata este de 50 de kg, eu asa stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar.Eu am 13 ani si am 42.

| LilysdaS explică:

Pentru christacheceliute:cred ca ai gresit mesajul
ori
esti neinformat