| RAY a întrebat:

E normal sa simti durere intensa inca din prima suta de metri? Daca nu ai mai facut efort fizic de mult timp si chiar daca ai facut apoi timp de 8 zile tot aceeasi durere, amorteala? Nu raspundeti aiurea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar unde mai exact simți durere? E o durere ascuțită undeva pe partea stângă mai în jos? S-ar putea să fie splina ca urmare a neadaptării la efortul fizic din cauza timpului prelungit de sedentarism. Asta se rezolvă de la sine cu timpul și iei exercițiile ușor la început.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*și dacă

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pulpa de jos si osul si apoi îmi amorțește piciorul, de 8 zile merg pe jos, am facut 80 de km si la fel

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Poate te-ai forțat prea tare. Ai luat-o așa direct, sau ai început încet, cu ceva încălzire?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Direct,dar sunt tanar, hai daca ma durea dupa o ora nu spuneam nimic, 4, 5 km pe ora nu e mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dacă ai fost mai sedentar o perioadă e și aia ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfatul meu e să îți odihnești piciorul o perioadă, dar să nu stai numai în pat, să mai mergi lejer ca să nu se atrofieze mușchii. Poți să mai folosești și ceva unguente dacă vrei. Apoi când vezi că îți mai dai drumul să începi ușor cu mersul alert și după ceva vreme alergare. Cel mai probabil mă gândesc că nu e ceva grav. Poate corpul nu a fost obișnuit. Mi-aduc aminte că și eu am avut o perioadă în care mă apucasem de flotări, eu nemaifăcând și le făceam și greșit și fără încălzire înainte. Cred că ceva întindere am făcut undeva între umăr și gât că mai apoi mă apucau niște dureri în ziua și în miez de somn de nu mai puteam. Dar a trecut de la sine după o vreme. Trebuie să ai grijă.

| radu32 a răspuns:

Din cate stiu eu, atunci cand stai tot mai mult jos, in masina, pe canapea, pe scaun, etc. cand devii sedentar si brusc te apuci de efort fizic cum este alergatul este normal sa ai anumite dureri, amorteli, oboseala si chiar febra musculara urata de tot. Daca mai si ceva kg. in plus este normal. Daca vrei sa te apuci de alergat, e bine sa o iei incet, bicicleta, mersul pe jos (nu fuga) cu pasul marit si de abia dupa acea te apuci de jogging, dar si aici treptat, gradual si in fiecare zi maresti cate un pic. E sanatos mersul pe jos si alergatul pentru. sistemul cardiovascular, pentru. organism in general si mai ales pentru. creier, oboseala fizica se transforma (asa o resimt eu) intr-o stare de bine, elimini stresul si alte ganduri neplacute!

| RAY explică (pentru radu32):

Nu am fugit deloc, mers pe jos cu viteza mica, cu 4 km pe ora, in primi metri simt durere in gamba si apoi in os, eu am mers mult in copilarie si in tinerete sa spun asa pana la 25 de ani, eu avand 30 de ani, nu-mi vine sa cred ceea ce simt, inainte mergeam si 15 km si nu simteam nimic

| radu32 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce sa spun, eu am 35 de ani si merg zilnica 1 ora pe jos si ma simt super la fuga insa... nu mai pot prea mult, bine mai si fumez de pe la 15 ani, cu ani in urma jucam fotbal si fugeam de "rupeam pamantu". Poate daca mergi la medicul de familie si daca e nevoie te trimite la un soecialist.