| dyana_8491 a întrebat:

este adevarat ca daca te speli pe cap des iti creste parul mai repede?big grin

Răspuns Câştigător
| karmy a răspuns:

Da daca te speli cu sampon pentru cresterea parului, daca te speli des in nici un caz...Sampoanele indiferent pentru ce fel de par sunt contin detergenti (lauril sulfatul de sodiu) este intalnit in toate sampoanele daca te uiti pe etichete este sursa sigura spre o chelie frumoasa:d. Nu abuza de sampoane pentru ca poti rani pielea capului daca sunt prea alcaline iar parul va fi lipsit de stralucire, spalacit...Firul de par nu poate creste mai repede decat este el programat genetic:d. In functie de culoarea parului poti avea 80. 000 de fire de par (rascate) 110. 000 brunete si 140. 000 blonde iti cad de la 40-120 de fire de par pe zi. Un fir de par creste zilnic de la 0. 2-0. 35mm pe cap. Viteza cresterii este diferita in functie de sex varsta.Trebuie sa fim norocoase ca ne creste mai repede parul decat la barbati. Exista sampoane tratament pentru cresterea parului. Daca vrei sa ai un par sanatos trebuie sa te speli in functie de tipul tau de par (cel mai des la 2-3 zile daca ai parul gras) cel mai rar o saptamana pentru parul uscat. Foloseste balsam, masti si tratamente pentru tipul tau de par. Eu auzisem alta chestie ca daca iti prinzi parul foarte strans in coada fortezi radacina firului da par si creste mai repede, insa cred ca e o mare prostie acest lucru sa nu incarci vreodata. Sper sa te ajute rasp meu.

8 răspunsuri:
| LostInDreams a răspuns:

Buna Diana, nu, sa nu incerci, spalatul des si cu mult sampon duce la deteriorarea parului si il face sa si cada.nu incerca! iti spun din proprie experientabatting eyelashes

| Deeea_8899 a răspuns:

Pai. iti creste putin mai mult. dar mai bine f0l0sesti tratamente de crestere. sau te dai cu ulei de richin. gasesti la plafar. e ff bunn; x

| loredana2012 a răspuns:

No way, nu are nicio legatura spalatul pe cap cu cresterea parului.

| Aura a răspuns:

Nu. Daca te speli des, dimpotriva iti cade parul deoarece radacina se,, slabeste", si atunci incepe sa-ti cada parul. Poti incerca sa amesteci ulei de ricin cu albus de ou, te speli pe cap cu sampon, clatesti, si apoi te dai cu acel amestec la radacina parului si lasi 30 de min, apoi clatesti si daca vrei mai dai odata cu sampon. Asta e un tratament impotriva caderii parului si iti si creste parul de la el, eu am incercat si a mers. Bafta!

| ancutsa410 a răspuns:

Io n-am auzit de asa ceva

| Asdgjkjgs a răspuns:

Sincer nu cred, dar eu am parul lung si mi-l spal zilnic si nu pot sa spun ca imi creste extraordinar, ci doar normal.Iti creste parul mai repede daca folosesti un sampon special pentru cresterea parului

| Lol_1641 a răspuns:

Cred ca este adevarat, eu ma spalam zilnic pe cap cand aveam parul lung! *pff mor de ciuda ca m-am tuns crying( *