| D0zzz a întrebat:

Cam cat de repede creste bretonul? Si am auzit ca daca te speli destul de des iti creste parul mai repede. e adevarat? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cresterea firului de par este determinata genetic. Parul creste cu o viteza variabil de la o persoana la alta; viteza de crestere a firului de par este oarecum mai mare primavara, vara si toamna, comparativ cu iarna(viteza variaza undeva pe la 0.5-0.7 mm/zi, uneori chiar 1 mm ).

Daca te vei spala foarte des, nu vei vei realiza decat stimularea glandelor sebacee nicidecum cresterea lui --- parul se va "unge" mai repede devenind inestetic cu aspect slinos. Numai bine!

| Ditto a răspuns:

Nu e adevarat. daca il speli foarte des ii faci mai mult rau.coanteaza ce fel de par ai si conteaza ce mana te-a tuns. daca te-a tuns cineva cu "mana usoara" iti creste foarte repede iar daca cine cu "mana gre" nu-ti creste ...adica conteaza daca te tunde cu drag sua cu ciudahappy.o pritena de-a mea s-a tuns in mai 2010 si pana acum 1 luan era la fel cum era tuns si pe urma mai tunso- tatal ei si acum a inceput sa cresca. zice ca nu la mai tuns de 3 lunilaughing

| TheBlackCrystal a răspuns:

Pai parul creste cam 1 cm pe luna si nu stiu daca e adevarat dar nu cred

| Kathqn a răspuns:

DA.este adevarat ca sora mea s-a spalat de multeori si ia crescut parul intr-o luna jumate

| foofoo a răspuns:

Bretonul creste la fel de repede/incet ca restul parului.