| LaFleurBelle a întrebat:

Este adevarat ca fondul de ten imbatraneste tenul? Eu una ma dau foarte rar cu fond, doar in zilele acelea inainte de ciclu, nici atunci de multe ori ( cam 1 data, si nu pe toata fata, aplic doar pe zonele cu cosuri), am colege de clasa si prietene care se dau zilnic cu fond, si zic ca se simt in largul lor cu fond de ten. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fondul de ten imbatraneste tenul, asta datorita substantelor continute(care nu sunt prietenoase, indiferent de marca fondului de ten), dar si datorita faptului ca acopera pielea si nu-i permite sa respire.In cazul tau e ok, aplicat doar pe cosuri nu va afecta extrem de mult tenul.De asemenea, daca e folosit chiar si pe toata fata, doar la ocazii speciale(asta insemnand cam de cateva ori pe an, nu de cateva ori pe saptamana), nu-i nici-o problema.Nu va faceti iluzii ca un fond de ten mai scump ar putea fi mai natural, acestea nu sunt decat strategii de marketing menite sa va ia banii, substantele componente sunt aceleasi, la fel de daunatoare.Numai bine.

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Pai da il imbatranesc, daca e folosit zilnic, daca e de proasta calitate si mai ales daca nu te demachiezi seara de el.
Adica poti sa te dai zilnic cu fond de tenn dar sa fie un fond de ten de calitate si sa te demachiezi in fiecare seara de el si nu o sa iti imbartraneasca tenul, E bine sa gasesti un fond de ten bun pentu tenul tau, un fond de ten care nu iti provoaca cosuri sau iritatii.
Eu una prefer bb cream-ul in locul fondului de ten (apropo si oricare dar nu ala de la garnier ca ala e mai mult tinted mosturizer decat bb cream), deoarece acela in acelasi timp si vindeca imperfectiunile nu doar le acopera, cele mai bune sunt cele de la firmele asiatice.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca fondul de ten imbatraneste tenul. De aceea, el se foloseste de-abia dupa 35 de ani si cat mai rar cu putinta. Fetele care il folosesc mai devreme, vor regreta la momentul cand vor avea nevoie sa fie frumoase si se vor trezi ca au un ten mai urat ca al unor babute. Colegele mele care folosesc fond de ten de pe la 25 de ani, par deja cu 5-6 ani mai batrane decat mine (avem 33 de ani) care am folosit fond de ten de 3-4 ori in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi poate sa te irite nu ti-as recomanda findca pielea are nevoie de oxigen si daca un fond de ten este aplicat peste, nu poate sa se oxigeneze si se strica pieleahappyhappyhappy... De acord?

| Quanah a răspuns:

Am auzit o poveste, cum ca o femeie era dependenta de fond de ten. Dimineata cum se trezea, se spala si imediat se dadea cu fond de ten. In cursul zilei, la fel... Fond de ten la greu. Pana i-au aparut pete rosii pe fata.

Nu este bine sa aplici fond de ten pe cosuri. Nici nu inteleg de ce folositi fond de ten... Eu una ma impac mai bine cu cremele de fata. Hidrateaza si protejeaza tenul. Fiti naturale!

| BonCoeur a răspuns:

Salut.Eu as zice ca fondul de ten este putin bizar.Depinde cum il alegi si depinde foarte mult de ten.Sunt foarte multe defecte pe care le-ar putea provoca un fond de ten cum ar fi: cum ai zis tu, imbatranirea tenului, aparitia acneei respectiv cosurilor pe timp de vara, piele uscata etc.Cu toate ca e bun sa mascheze anumite imperfectiuni, mai bine foloseste o crema decat fond de ten.Nu incurajez! Succes!

| EoAly a răspuns:

Eu cred ca e o prostie sa iti dai cu fond de ten.In primul rand iti imbatraneste in timp tenul si in al doilea rand se vede si cam urat(daca nu stii sa il aplici asa cum trebuie). Insa cred ca e destul de OK daca aplici fondul de ten rar si doar pe zonele cu cosuri. Funda? big grin