| AustralianTeaTree a întrebat:

Eu am 12 ani si imi place sa ma ingrijesc, sa-mi ingrijesc tenul etc. Uneori imi place si sa ma machiez ( nu ma refer la ceva strident. E ok, la 12 ani sa ite machiezi lejer si sa-ti ingrijesti tenul? fundita la cel mai bun raspuns

12 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Da, insa nu exagera. Machiaza-te foarte putin. Trebuie sa fii naturala. Foloseste doar un gloss sau balsam de buze deschis la culoare, putin blush si rimel la ocazii sau la petreceri doar daca este nevoie. Pentru ondularea genelor, poti folosi un cleste special. Nu folosi fond de ten, fard de pleoape, rujuri, contur de ochi etc. De la 14 ani in sus poti folosi si putin fard de pleoape la ocazii si contur de ochi, dar nu si fond de ten. Cat despre ingrijirea tenului, trebuie sa te demachiezi in fiecare seara (gel de curatare, lotiune tonica, crema hidratanta) sau daca nu ai timp, foloseste servetele demachiante. Spala-te des pe fata cu un sapun bun (de la Dove sau Protex). La varsta ta nu iti recomand gelurile exfoliante. Pe la 14 ani poti folosi asa ceva doar o data pe saptamana. Pentru cosuri, poti folosi un corector care il aplici pe cos si il lasi toata noaptea. Acesta usuca, iar intr-o saptamana dispar. In concluzie, nu te machia strident si nu folosi o gramada de produse si creme care nu-ti folosesc.

| KellyGreen a răspuns:

La 12 ani nu te prea machiezi, adica e OK un pic de mascara si un balsam de buze dar cam atat.Fondul de ten il folosesti mai tarziu pe la 15 ani, insa poti sa te dai cand ai o ocazie specila. Sa iti ingrijesti tenul cu creme hidratande si lotiuni tonice e foarte bine si chiar iti recomand sa faci asta deoarece ajuta tenul si o sa ai un ten tanar mai mult timp.

| blueangel99 a răspuns:

Dacă prin machiaj te referi la doar puţină pudră acolo pe ochi, eventual şi pe obraji şi un rujuleţ, nu e nimic rău. Şi eu am 12 ani şi mă machiez. Dar treaba e să nu o faci prea des. Doar atunci când e vreo ocazie specială.

Apoi, dacă prin îngrijirea tenului se înţelege că te speli pe faţă cu săpun antibacterial, e de-ajuns pentru vârsta ta. Dar să nu foloseşti creme de faţă pe care le foloseşte mama ta, că nu-ţi va prii (mie aşa mi-a zis mama şi nici nu desfac borcanele de cremă de faţă pe care le are pe măsuţa de machiaj la care am acces şi nu ar trebui ). Poţi, deci, să foloseşti o cremă gen Clean&Clear şi e de-ajuns. Nu trebuie să te strofoci prea tare cu chestiile astea.

Deci, în concluzie: machaij lejer - e bine, dar nu prea des
îngrijirea tenului - Spălat pe faţă şi, eventual, o cremă pentru faţă, aşa, mai de vârsta ta.
Numai bine!

| Etelca a răspuns:

Buna! Ingrijirea tenului este OK.adica sa te speli pe fata cu sapun,sa te demachiezi(daca porti machiaj),sa te dai cu o crema anti-solara,cu o crema hidratanta sau anti-uscaciune(nu stiu tipul tau de ten si trebuie sa folosesti creme pentru tipul tau de ten) un scrub la o saptamana, o masca, o crema anti-acnee etc.Sunt multe metode prin care iti poti injriji tenul.Nu trebuie sa te dai cu toate chestiile ce eu ti le-am enumerat.Acelea sunt doar daca vrei tu si ai voie.Sa trecem la urmatorul subiect:machiaj.Chiar daca nu folosesti ceva strident si nu te machiezi in fiecare zi, eu totusi te-as sfatui sa nu folosesti machiaj de la o varsta asa frageda.Mai asteapta 2-3 ani pentru ate machia. Daca totusi vrei sa te machiezi putin eu ti-as recomanda sa folosesti DOAR la evenimente speciale un ruj sau un gloss(nu strident,adica nu rosu, un roz aprins, portocaliu) si putina culoare pe la ochi gen maro sau putin roz(chestii din acestea) si daca ai neaparata nevoie un rimel transparent sau unu care nu iti incarca genele.ATENTIE:ce ti-am spus in legatura cu ce sa folosesti ca machiaj trebuie sa il folosesti doar la evenimente speciale ca:ziua ta,ziua unei persoane,de sarbatori(Craciun,Revelion, Paste), o nunta.NU folosi machiaj in fiecare zi!
Sper ca te-am ajutat.La revedere!

| Dollicious a răspuns:

Buna, eu am 14 ani si am inceput sa ma machiez(nu tare) de la 12 ani.
Nu strica, acolo ceva care sa nu iasa tare in evidenta, sa te dai cu lotiuni de corp, si alte alea, insa cu masura caci nu uita:ce-i prea mult strica.Dar nu acum, ci mai tarziuhee hee

| ๓єllเครtคг a răspuns:

Da, e complet normal, si eu am 11 ani, si o data la 2-3 zile ma dau cu o crema usoara cand ies afara, ca e frig si ger uscat, cu o pudra si eu strugurel, adica vreau sa zic ca arati altfel cand ai grija de tine... Mai ales daca te speli pe fata cu un sapun antibacterial! Dar mai mult nu... E de ajuns si pot spune ca vei arata foarte natural

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da, dar sa nu te machiezi mereu pentru ca mai tarziu iti va cauza la fata,si vei avea fata mai imbatranita din cauza machiajului,dar daca nu te maciezi strident atunci presupun ca nu e o problema dar sa nu te trezesti in fiecare dimineata sa te machiezi. doar la ocazii gen iesit in oras, petreceri, intalniri sti tu chestii de genul. Sper ca te-am ajutat.kiss

| denisaijd a răspuns:

Eu am 12 ani si jumatate si da, ma machiez. Dar nu foartee strident, putin ruj, mascaraa, fard si poatee putin fond de ten, dar nu foartee strident happy

| pisicutza2001 a răspuns:

Buna! Eu am 17 ani. Am inceput sa ma machez la 13 ani. Este bine si la 12 ani. Dar nu pre sunt de acord cu tenul. Si nici cu macheatul. Ok, nu prea strident dar nici des. Eu sunt sigura ca esti frumoasa si fara sa te machezi strident sau nu. Tenul se ingrijeste cam pe la 14 ani 15. Nu de la varsta ta. Incearca cand mergi in oras cu fetele sa aplici doar nise gloss pe buze si atat. Sau gloss si putin creion dermatograf pe la ochi dar nu mult. Mai mult ca sa para mai trendy. Poti folosi machiajele la petreceri. Dar nu de cate ori mergi sa cumperi cate ceva ca mamele. Nu-ti strica tenul si pleoapele de la varsta asta. Cand ai sa ai 17 ani, si ai folosit de la 12 ani machiajele des, ai sa arati ca la 25 de ani. Ai grija mare! Bye!

Răspuns utilizator avertizat
| Rinn a răspuns:

Eu am aproape 13 ani si nu ma machez. Bine, un balsam de buze dar nu rimel, creion sau fond de ten. Daca ma dau cu creion sau rimel incepe sa ma doara capullaughing Nu stiu ce sa zic in legatura cu cremele de fata. Unele sunt bune dar unele, mna, mai mult dauneaza decat sa ajute. Eu zic sa nu te machezi inca de la 12 ani, caci o sa ai destul timp cand o sa mai cresti.

| Tcm1721 a răspuns:

Normal k este bine sa te ingrijesti! nu doar tenul ci intregul corp! :X