| anonim_4396 a întrebat:

Deci nu imi place sa ma machiez, indiferent daca doar folosesc rimel si eyeliner, nu suport, am impresia ca arat ca o taratura cu machiaj. Nu e vorba ca nu stiu sa ma machiez doar ca nu imi place si nu prea m-am machiat dar nu suport sa o fac si modul in care arat cu machiaj. Nu ma intelegeti gresit, dar ma ingrijesc in genere si in fine a te machia nu inseamna neaparat sa te ingrijesti ci doar sa te mai aranjezi adica sa te pui la punct daca esti chiar urata si nu-ti convine.E oare vreo problema la mine? la faptul ca nu ma machiez sau ca nu imi place cum imi sta cu machiaj? o fi machiajul nepotrivit? dar daca nu imi place, ce sa fac? helpp, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu nu m-am machiat niciodata si am 26 de ani. Ma simt ca si cum as fi o actrita si as purta o masca, e o senzatie de falsitate f urata. Nu e o problema cu tine, stai linistita

| Adry05 a răspuns:

Nu lol normal ca nu-i problema, si mai bine ca nu vrei sa te machiezi ca oricum sunt doar chimicale care-ti fac rau

| croissant a răspuns:

Nu este o problema faptul ca nu iti place sa te machiezi. Din contra as spune ca este benefic prin faptul ca nu iti vor aparea riduri. Dacă a fost sau nu un machiaj nepotrivit numai tu poti stii asta. Totusi poti incerca sa cauti tutoriale si alege-o pe cea care crezi ca ti s-ar potrivi. Toate cele bune!

| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai?
Ca-i perfect normal a nu te intereseze machiajul, pana pe la 20 de ani, cand ai alta viziune asupra vietii.

| bbnnmm a răspuns:

Aceste decizii nu necesită părerea sau aprobarea altora. Fiecare om face ce vrea cu corpul lui și nimeni altcineva nu are dreptul să judece. Avem gusturi diferite în materie de orice, suntem diferiți unii de alții, dar asta nu înseamnă că trebuie să arăți cu degetul un om pentru că nu are aceleași preferințe ca și ale tale, pur și simplu îi respecți gusturile și preferințele. Dacă ție nu îți place să te machiezi sau simți că nu te avantajează machiajul, care e problema? Absolut niciuna. Nu ar trebui să începi să te machiezi pentru că ți-au sugerat alții acest lucru. Tu să faci ce îți place cu fața ta, ce simți că te avantajează, că te face să te simți bine și frumoasă. Mie, de exemplu, îmi place să folosesc creion dermatograf negru pe linia apei. Eu am ochii cam micuți și negrii, plus părul negru, iar creionul negru creează un look mai dramatic, mai ales când îl folosesc pe timp de zi, plus că (,) creionul negru dă senzația de ochi mai mici, iar eu deja am ochii mici. Și am auzit de nenumărate ori că să nu mă mai fac, că sunt prea tânără pentru negrul ăla, că îmi face privirea întunecată, că să îl înlocuiesc cu un creion alb (creionul alb dă senzația de ochi mai mari). Și tot nu bag în seamă "sfaturile", mie îmi place foarte mult și mă fac așa de ani de zile. Plus că am urmat și un curs de make-up, deci cu siguranță mi se atrăgea atenția acolo că nu îmi stă bine cu creion negru. Nu mai crede că ai o problemă pentru că nu îți place să te machiezi sau nu îți place cum arăți cu machiaj, e absurd. Fii cum dorești tu, că doar viața ta o trăiești, nu pe a nu știu cui, să fii cum își doresc alții.