| laura23 a întrebat:

Eu am tenul acneic si azi am cumparat un plic de argila sa imi fac o masca. Plicul are 20 de grame. Pe plic scrie ca trebuie sa o amestec cu apa de la robinet. Dar eu nu stiu cata apa trebuie sa pun. Pentru o masca trebuie sa pun tot plicul? A mai incercat cineva masca de argila? Ce efecte a avut asupra acneei?

Răspuns Câştigător
| BingBang :D a răspuns:

Eu incerc de cateva saptamana. trebuie sa pui jumatte de plic(dar, depinde dupa cu vrei tu) si 4-5-6-7 picaturi de apa pentru ca nu trebuie sa-ti curga de pe fata. big grin. TRebuie sa amesteci pana obtii ca un fel de crema. DUpa 20-30 min o dai jos cu apa calduta, de preferat cu stergi cu vata, apoi te speli cu un sapu. Sper ca te-am putut ajuta
fundita?

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pune apa cat sa faci o pasta care sa-ti acopere fata.Sa fie de consistenta unei creme, ca ea se usuca pe fata! Eu nu mai sunt la vremea cosurilor, dar am citit ca multe fete se rezolva cu ea. Uite niste informatii:
http://acnee.info/argila-lupta-contra-acneei/113
http://www.kudika.ro/......rilor.html
http://www.culinar.ro/forum/continut/Ai-grija-de-tine/15355/cosurile-/

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Poţi să pui şi tot plicul dar atunci va trebui să întinzi masca şi pe decolteu fiindcă iese cam multă(dacă e vorba de argila de la AslaVital), eu pun doar 1/2din pacheţel. În funcţie de ten poţi adăuga şi sucuri de fructe şi legume(citrice-lămâie, portocală, roşii), lapte ori apă plată, torni puţin, amesteci, mai adaugi dacă e nevoie, ca la un aluat, până capătă consistenţa dorită. O folosesc des şi-s mulţumită de efecte dar am trecut de vârsta acneei şi nu mă pot pronunţa...am auzit însă că e bună.

| cami_5314 a răspuns:

Este foarte buna pentru ten acneic. Pui doar jumatate de plic si o lingurita de apa. Daca ti se pare ca e prea groasa mai pui putina apa picatura cu picatura.

| juno a răspuns:

E ffff buna. Incearca cu suc de lamaie. Nu stiu cat de mare e plicul dar stiu ca nu e nevoie de mult. Eu imi pun intr-un vas de sticla 2 lingurite si storc in lingurita lamaia, amestec si daca mai e nevoie mai storc putin. Ideea e ca trebuie sa fie ca si`o crema, sa nu fie prea lichida. O sa-ti dai seama. Sucul de lamaie e mai bun pentru acnee decat apa si-o sa se vada rezultate in scurt timp. Succeswinking.

| perla a răspuns:

Pai daca e masca trebuie sa fie ca o crema. pune putin cate putin si mesteca pana devine ca o crema si atunci nu mai pui apa! sa fii frumoasa!