| Alessia_Ale_2002 a întrebat:

Bună fetelor, am și eu o rugăminte la voi.
M-am vopsit blondă de aproape un an.
Până acum două luni foloseam placa odată de două ori pe lună.
Mi s-a rupt părul de la jumătate și în spate mi s-a rupt cam 10 cm si am fost nevoită să mă tund până la porțiunea respectivă.
Am făcut un tratament cu plasmă, mă tund la 3-4 săptămâni doar vârfurile si folosesc placa odată maxim de două ori pe lună atunci când ma tunde sau daca am eveniment.
Ideea e că eu sunt creata în mod natural nu-mi place absolut deloc, dar încerc să-mi aranjez cumva părul ori împletesc ori ceva.
Acum vin la voi și vă întreb dacă ați putea să-mi recomandați masti făcute acasă care v-au ajutat să vă hidrateze părul si sa va creasca mai repede, pentru că este foarte uscat, plasma nu a făcut nicio diferență.
Acum aștept să mi se repare părul, mă voi face iar blondă de la rădăcină dar de data asta o să folosesc placă mai puțin si o să-mi fac tratamentele pe care mi le spuneti voi.

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Parul tau striga ca nu vrea sa mai aplici pe el tot felul de produse chimice si nu mai vrea sa il intinzi cu placa...

Poti cauta o coafeza buna care face tratamente eficiente cu Keratina pentru indreptarea parului. Un tratament de genul tine parul intins circa 3 luni de zile.

De asemenea, poate ar fi indicat sa incerci produse naturiste pentru cand iti speli parul...Sau daca vrei ceva mai scump care stiu ca e ok, iti recomand firma MoroccanOil.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista masti, plasma sau tratamente mirculoase pentru par ars, de fierul incins sau de vopsea blonda, si tu ar trebui sa stii cel mai bine asta, odata ce ai avut dovada clara ca se rupea si cadea, daca a trebuits a te tunzi.
Probabil nu ai invatat inca nimic din ce ai patit pana acum, odata ce continui sa-ti arzi parul si insisti sa gasesti tratamente miraculoase care sa invie un par ars si inutil.

Ti-as recomanda sa renunti definitiv la fierul ala si lasa-ti parul natural sa creasca, fiindca un par cret natural are un avantaj pe care nici o fata cu parul lins nu-l va avea vreodata, fiind mult mai frumoasa si mai deosebita decat celelate fete.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ai recurs la decolorarea părului, pentru a fi blondă, părul arată a fi "uscat" ( cu aspect de "mătură), fiindcă a fost aros! happy
Placa de păr un alt procedeu sigur de distrugere a părului.
Sincer, eu nu îmi băteam joc de un păr natural și frumos, oferit de natură...

Orice solutie de hidratare nu ajuta la regenerarea părului, odată ce firul existent a fost deja distrus. Arunci doar banii pe fereastră a celor care promit marea cu sarea...
Doar foarfeca.
Astepti sa iti crească, cu răbdare (creț, nu cred că il mai poti avea vreodată), dar fara a folosi placa si fara a-l decolora.
Crește cam 1-1.5 cm/ lună.

| alina2k18 a răspuns:

La ce temperatura folosesti placa?
Maxim 160grade pe par blond, ce e peste arzi keratina din firul de par pe toata lungimea lui, o sa ai aspect de maturica indiferent ce folosesti.
Incearca tratamente la salon pentru hidratare.
Blondul e pretentios si inseamna efort financiar la SALON daca vrei cum vezi pe insta/tik tok.

| Annasicamy a răspuns:

Am fost blonda 5 ani și acum de 4 luni m- am făcut șatenă, nu-mi place la fel da na, că sa îl hidratezi bine o poți face cu unt normal sa fie la temperatura camerei și practic îl întinzi pe lungime și vârfuri după care îl privi în foc pui ceva pe cap și stai așa câteva ore, de creștere nu prea știu la mine creștea repede dar se toca, oricum hidratează l mereu cu balsam cu ce ai, cu ulei de masline, nu îl lasă să se facă sârmă