| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor.Deci am un ten cu probleme imi apar cosuri si acnee pe frunte, si am vrut sa ma dau cu fond de ten.Problema e ca dupa ce ma dau cu crema, apoi cu fond de ten, intre sprancene in jurul gurii si langa nas se vede ca si cum s-ar coji pielea.Sa fie de la fondul de ten? pentru ca altfel nu stiu cum sa aplic.Am folosit unul de la Rimmel London-recover si unul de la oriflame-visions, cu amandoua am patit la fel.Acum am facut comanda la fondul de ten calmant de la avon, credeti ca va fi la fel?

8 răspunsuri:
| B3belusha a răspuns:

Bine am inteles problema care o ai, si nu vine de la ce fond de ten folosesti ci pur si simplu de la tenul tau. ca sa scapi de acele cojite trebuie sa urmezi cativa pasi simplii.

Pasul 1: EXFOLIEREA
Eu folosesc Nivea Young Clean Deeper. --> http://www.nivea.ro/......-exfoliant

Pasul 2: CALMAREA si CURATAREA tenului de eventualii microbi.
Tenul meu fiind mai sensibil, folosesc Pure skin Face toner de la Oriflame --->
http://www.myflame.ro/productDetail.asp?id=858&n=Pure%20Skin%20Face%20Toner

Si in cele din urma, pasul 3: HIDRATAREA tenului.
Aici poti folosi ce iti place tie mai mult caci la capitolul acetsa aproape toate cremele sunt bune. Si crema Nivea este buna numai sa o aplici in cantitati mici.

Acum la capitolul am incercat fondul de ten recover de la london si vision de la Oriflame, dar momentan, cel mai bun fond de ten, care se adapteaya perfect tipului de ten si nu imi face acele cojite este fondulde ten de la Oriflame: Giordani Gold - Adaptive Foundation --->
http://www.myflame.ro/......Detail.asp

Succes!

| pinkystyleツ a răspuns:

Sigur este de la fondul de ten.Incearca si alte tipuri de fonduri de ten.Bafta! Funda?

| Ð0ℓySh a răspuns:

Si eu patesc la fel mai ales dupa baie, senzatie de parca mi s'ar strange pielea. apoi aparea si problema mentionata de tine.
Sigur nu este de la fond de ten sau pudra, deoarece eu folosesc.Rar se intampla sa folosesc perle.

Acum beau apa muuullta si folosesc creme hidratante.

| adelina_4148 a răspuns:

Pai si eu a, patit la fel. M-am spalat cusapun cu sulf(in gasesti la farmacie - nu este mai mult de 10 lei) - cu care ma spalam cat de des putea, f important seara la culcare Dupacare pulverizam cu apa termala Im 2sat jum 3 mai avem putine pe frunte, dar din alea micute

si de 1 an incoace tot asa fac De 2 ori pe zi si numai am nici o problema cu tenul... nici cand imi vine menstruatia nu imi apar multe vreo 4 5 cosulete (pe frunte)

Numai folosi toate cremele si prostiile ca nu au nici un efect! cel putin la mine

bafta):*:*:*:*

| Iubiţica95 a răspuns:

La fel si eu am patit m-am dat cu crema de bebelush si apoi cu fond de ten iar cu timpu se usuca.Cel mai bine ca sa scapi de cosuri trebuie sa pleci la un cosmetolog sau sa citesti pe www.boli-medicina.com despre acnee si cum iti trece ea :) fii sigura ca nu v trece daca te dai cu fonduri de ten...Iar pentru ca te folosesti cu toate tipurile vei face mai rau la fel ca o fata de la mine din clasa.A folosit tot ce se putea si a inceput sai iasa cosuri pe spate, foarte multe
fundita? :-*

| blahblah_7366 a răspuns:

Vai nu te mai obosi cu fon de ten eu iti dau 2 variante de a scapa de cosuri definitiv acum u alegi
1.crema faviderm se gaseste la farmacie stiu ca o sa spui ca nu ar ajuta cremele dar asta am cumparato si este foarte buna in plus te schimba la fata este mai luminoasa
2. poti sa iti faci o (masca) pasta.din miere si scortisoara se aplica in zonele unde ai cosuri apoi va trebui sa dormi cu ea ce sa faci baba sufera la frumusete si faci chestia asta timp de 2 saptamani si vor disparea cosurile de la radacina asta doar daca folosesti timp de 2 saptamani si am uitat sa iti spun ca pentru a forma pasta iti trebuie 3 lingurite de miere si o lingurita de scotisora eu tiai zice sa nu folosesti atat de mlt pentru ca iti va ramane f mult
sper ca te-am ajutat
plssss funda

| bbb_4867 a răspuns:

Buna unika ideea e ca si eu am patit la fel. in primul rand nu trebuie sa amesteci crema cu fondul de ten.
in al doilea rand tenul " se cojeste" din cauza ca e prea uscat data o perioada cu crema hidratanta si renunta la crema aia. 75% functioneaza. si nu e fongul de ten de vina.
sper sa iti fie de ajutor.

| DaRuSha a răspuns:

Mai in tii as vrea sa-ti spun caci dupa ideea daca iti apar asa cosuri inseamna caci esti la virsta maturitatii, incearca sa folosesti crepe sau masti de la firma AVON si cata asa o rubrica CLEARSKIN (nu e scump)eu cred caci iti va fi de folos nu e scump, apoi daca ti se cojeste fata ea o crema hidratanta pentru acest sezon si sa nu te dai cu crema apoi cu fond de ten, pentru in ten sanatos foloseste produse mai rafinate cum ar fi AVON, eu folosesc produse de la aceasta firma si sunt foarte multumita.Succes!