| Biiiiiiiiiibi a întrebat:

fetelor! :*. Vreau sa va cer parerea in legatura cu extensiile. Cat a costat sa le puneti la salon? Puteti sa va spalati pe cap sau trebuie sa le dati jos de fiecare data? Stiu ca cele micro sunt fixe... siii... exista avantaje si dezavantaje? Multumesc :*!

Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Buna,eu folosesc de 3 ani extensii cu clip, nu sunt cele mai sănătoase dar cel puțin nu îmi sufoc parul deja existent 24 din 24 cu un silicon, plus ca ce nu știi este ca 70 % din extensiile pe care le Primești nu este par uman! chiar dacă așa ți se va spune, probabil nici ele nu știu.
Cea mai sănătoasă metoda este cusutul extensiilor, nu dăunează cu absolut nimic parului.
Oricum dacă alegi micro si parul tau se îngrășa repede, nu îți vor rezista mai mult de 2 saptamâni,doar dacă nu are tendința de îngrășare o sa îți reziste cam o luna dai banii de pomana!
Dacă vrei cu keratina alea sunt ft daunătoare, dacă nu ai parul destul de puternic risti sa te tunzi periuta.

Dacă m-a apuc sa îți scriu tot despre extensii îmi trebuie vreo doua ore, eu ți-am spus ce e cel mai important.
Mergi la un salon si cere sa îți fie cusute extensiile, o sa îmi multumesti mai târziu, ai sa vezi!

1 răspuns:
| Astamica123 a răspuns:

Parul care se foloseste pentru extensii provine de la donatori si este netratat chimic, de aceea poti sa te vopsesti sau sa te coafezi, ca si cum ar fi parul tau. Mesele sintetice sunt mai usoare si poate ca ti se potrivesc mai bine daca parul tau este intr-o stare buna. Nu este de dorit sa te coafezi cu placa de indreptat sau cu drotul, deoarece risti sa-ti topesti siliconul care prinde mesele, insa poti folosi foehnul.

Iti poti purta parul cum vrei: in coada, coc sau orice alta coafura, insa fii atenta cu agrafele, care nu trebuie sa penetreze siliconul care lipeste mesele de parul tau. Extensiile se ataseaza in randuri orizontale, la baza scalpului. Procesul ia de obicei cateva ore, iar pentru a scapa de mese, este recomandat sa mergi tot la un salon de frumusete.

Cat de lungi pot fi extensiile?

"Teoretic, ii poti oferi parului tau ce lungime vrei, dar de obicei clientela isi doreste parul lung pana la mijloc.", ne spune Nicoleta Iacob, de la salonul Crystal Cosmetics. Insa cu cat sunt mai lungi extensiile, cu atat mai grea este "povara" pentru scalp. Iti va lua cateva zile sa te obisnuiesti cu noua lungime a parului tau.

Cat costa?

Pretul extensiilor de par este relativ. Daca vrei sa ai parul lung, vei avea nevoie de circa 120-140 de extensii, in functie de lungime, iar daca vrei sa-ti sporesti volumul podoabei capilare, 75-80 de extensii iti vor fi suficiente. Pretul aproximativ al unei extensii de par este de 2, 5 euro, insa inainte de a te decide asupra unui anumit salon, intereseaza-te in mai multe locuri, deoarece exista atat alternative costisitoare, cat si mai accesibile.
Cum sa-ti ingrijesti extensiile de par

Daca ai investit in extensii de par, probabil ca iti iubesti foarte mult podoaba capilara. De aceea, trebuie sa tii cont de faptul ca noile tale suvite au nevoie de o ingrijire speciala.

• Foloseste o perie din par natural si piaptana-te incepand de la ceafa.
• Nu iti pieptana parul ud (acest sfat este valabil si pentru persoanele care nu poarta extensii). Parul semi-uscat se descurca cu un pieptene cu dintii rari, insa nu de la radacina, deoarece risti sa iti smulgi extensiile.
• Leaga-ti parul cu o esarfa cand dormi.
• Daca vrei sa iti vopsesti mesele, este recomandat sa mergi la un salon de specialitate.
• Nu pulveriza baza extensiilor cu fixativ sau alte cosmetice pe baza de silicon.
Funda? happy