| Mara6392 a întrebat:

Bună! Ieri m-am epilat în axilara cu ceară. Totul bine și frumos când ma trezesc azi dimineață și mă doare în mijlocul axilei, mă uit și este o pată roșie în ambele axile. De ce mă doare și este încă roșu în acea zonă având în vedere că eu nu mă prea epilez în axilă, ci doar mă rad?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Probabil ceara a,, ars'' pielea. Durerea e provocata de la socul smulgerii, mai ales daca zici ca de obicei doar folosesti lama. Pentru cine practica des epilarea cu ceara, durerea se mai manifesta foarte putin, dupa repetate proceduri. Incearca sa aplici o crema cu aloe vera sau ceva racoritor si calmant pentru piele, poate si ceva cu musetel sau chiar ceai.Dar fara uleiuri fiindca acestea mai rau fac in astfel de situatii.