| Raisa a întrebat:

Buna imi creste un herpes mare pe buza de jos ce sa fac? ceva leacuri babesti va rog?sad
mersi.bye :*

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți aplica direct pe el tinctură de propolis, combate inflamația, durerea și se vindecă mai repede.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Fugi de-ti cumpara un tub de Aciclovir unguent, costa in jur de 3 lei si daca pui de acum pe herpes ii va stopa evolutia si acesta se va usca.

| cretzufinish a răspuns:

Da-te cu herpestop sau cu Aciclovir crema. Cel din urma e cel mai bun. Da-te preventiv.

| Elena1234456 a răspuns:

Gasesti aici tratamente naturale : http://www.terapii-naturiste.com/......atural.htm :).

| imiplacemov a răspuns:

Da. te cu pasta de dinti ca il usuca mai repede.
Sau incearca plasturii aia compeed de care arata si la televizor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun tratament e "crema protectoare pentru buze cu actiune antiherpetica" de la Exhelios, are si efect antirecidiva si e ieftina!

| Drunkenhearts a răspuns:

✓Gălbenelele sunt recunoscute pentru proprietăţile lor cicatrizante, antiseptice şi antiinflamatoare, reducând timpul de vindecare la jumătate. Alifia se poate cumpăra de la magazinele cu produse naturiste, dar poate fi preparată şi în casă.
Pentru aceasta, ai nevoie de 20 de flori de gălbenele, cu tulpină cu tot, care se spală şi se taie mărunt. După aceea, doi pumni de plantă se pun în 500 g de grăsime topită.
Timp de 20 de minute, se amestecă în oală cu o lingură de lemn, la foc domol. După 12 ore, amestecul se reîncălzeşte şi se strecoară printr-un tifon.
Se pune într-un borcan de sticlă şi se ţine la frigider. Alifia nu trebuie utilizată mai mult de un an, deoarece îşi pierde din proprietăţi.

✓Un alt remediu natural care şi-a dovedit eficienţa în tratarea herpesului este usturoiul. Datorită proprietăţilor sale antioxidante, usturoiul este recomandat chiar după apariţia primelor erupţii.
Căţelul de usturoi se taie în două şi se presează pe zona afectată, pentru ca substanţele active să-şi facă efectul în cel mai scurt timp.
Chiar dacă usturimea se accentuează, este bine să nu îndepărtezi usturoiul. Se poate aplica un căţel de usturoi de trei ori pe zi,
ultima aplicare fiind recomandată înainte de culcare.

✓Din cauza localizării herpesului pe buze sau în jurul gurii, există tendinţa de a umezi leziunile, ceea ce duce la creşterea în intensitate a durerii şi la întârzierea formării crustei.
Pentru a calma usturimile, se poate bea un ceai făcut dintr-un amestec de frunze de urzică, de pătlagină şi de flori de rozmarin.
Astfel, după ce plantele se mărunţesc, se pune o lingură de amestec în 250 ml de apă fiartă. Se beau două căni de ceai pe zi, până ce simptomele dispar.

✓Cele mai indicate sunt compresele reci de musetel sau spirt medicinal, unguente antiinflamatorii cu sulfamide si antibiotice

✓In faza incipienta a herpesului, aplicati un cub de gheata de mai multe ori intr-o zi

✓Tamponati zona cu felii de portocala sau lamaie de cateva ori pe zi

✓Sucul de varza sau cel de rosii este foarte util in tratarea hetpesului si se aplica in zona afectata dupa aparitia eruptiei

imi dai fundita?

| xboy a răspuns:

Eu iti recomand o crema foarte ieftina de la orice farmacie...
ACICLOVIR... te dai cu crema de cateva ori pe zi si in scurt timp trece si herpesul.este bine sa te dai chiar de la inceput, cand simti furnicaturi si nu o sa iti apara nimicbig grin...
eu il folosesc cu succes si pot sa spun ca am uitat de toate leacurile babesti(otet, pasta de dinti, etc) de cand am aceasta crema