| Gossipmmhjkj a întrebat:

Bună! Îmi puteți recomanda ceva pentru punctele negre pe obraji și frunte?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apa calda si sapun!
Spalarea fetei sa se faca dimieneata la trezire si obligatoriu seara, inainte de culcare, ca sa elimini transpiratia si praful care intra in porii pielii si formeaza punctele negre.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai poti folosii o pasta facuta din malai si clabuc de sapun cu care sa-ti cureti fata, fiind de fapt o curatare mecanica, in care fata este sapuntita bine si tu pui degetele in malai dupa acre le pui pe frunte si prin miscari de totatie, malaiul curata porii, eliminand punctele negre.
Atentie, nu se da pe ochi sau in jurul ochilor, fiindca acolo este pielea foarte fina si te poti rani.

Punctele negre se fac din cauza lipsei de igiena! Spala fata dimineata si seara cu apa calda si sapun, ca sa elimini praful, grasimea si transpiratia care se amesteca si se depun in portii pielii, formand punctele negre.