| anonim_4396 a întrebat:

In curand o sa ma duc la o petrecere si cum am doar 14 ani si nu ma prea machiez de fel, as vrea sa stiu cum sa ma machiez? Am ochii verzi(mici) si tenul foarte deschisstraight face. Funda!;*.

Răspuns Câştigător
| istoleyourcandy a răspuns:

Creion de ochi alb(in caz ca ai, mareste ochii), daca nu negru, rimel, un verde deschis, un blush roz deschis

2 răspunsuri:
| VanillaCh0c0 a răspuns:

Fard de pleoape

Fardul este cea mai importanta piesa a machiajului ochilor. Culoarea care se potriveste perfect ochilor verzi este movul, violetul Dar si tonurile de maro evidentiaza verdele ochilor tai. De asemenea, rozul deschis si nuantele de crem pot fi folosite pentru un machiaj perfect.

Pentru un look dramatic, incearca sa folosesti in coltul exterior si pe arcada ochilor verde inchis sau kaki.

Eyeliner

Un creion de ochi maro inchis ar fi ideal pentru machiajul ochilor verzi. Insa, incearca sa nu folosesti o culoare care sa fie in contrast cu nuanta fardurilor folosite.

Eyeliner-ul negru sau gri este de asemenea o alternativa. Poti apela la creionul de ochi verde numai in cazul in care vrei un look mai dramatic sau optezi pentru smokey eyes.

Mascara

Culorile ideale ale rimelului sunt maro inchis si negru. Nu folosi mascara verde sau albastra pentru ca iti va ruina intreg machiajul, dramatizand in exces ochii. Culoarea naturala a ochilor tai va fi camuflata de verdele din mascara si de restul machiajului... De asemenea, nicio nuanta de albastru nu se potriveste ochilor verzi. Cel mai bine este sa te limitezi la tonurile de maro! Ochi mici

Strategia ta de make-up In acest caz trebuie sa dai cat mai mult volum privirilor tale. Foloseste un dermatograf de culoare deschisa, sidefat chiar. Alungeste-ti ochii trasand o linie care le depaseste conturul natura.

Fradul de pleoae trebuie sa fie deschis si este indicat sa aplici o tusa subtire si pe plioapa inferioara. Aplica fard deschis din abundenta in coltul exterior al ochiului, continua cu o nuanta cu un ton mai inchisa si apoi aplica fardul deschis imediat sub sprancene, depasind conturul acestora. Aplica mascara mai ales pe genele din coltul exterior al ochilor. Seara poti apela la genele false. Acest tip de machiaj functioneaza si in cazul ochilor cu colturile exterioare inclinate in jos. Funda? puppy dog eyes