| alexia_5003 a întrebat:

In ultima vreme folosesc foarte mult fond de ten, nu prea mai pot sa dorm, ma culc tarziu si ma trezesc pe la 8 si cearcanel sunt foarte intinse, eu de mica aveam cercane, dar acum parca sunt si mai si.Si folosesc fond de ten in fiecare zi.Inainte imi dadeam cu fard zi de zi, si aqcum. dar prefer sa imi dau cu tus de ochi sau creion de ochi...si cred ca am deja niste riduri pe la ochi.sun riduri sau? Am 16 ani si nu vreau sa am de acum riduri... ce sa fac sa scap de cearcane? de riduri? multumesc

12 răspunsuri:
| dulc3'maria a răspuns:

XComprese cu infuzie de musetel"pliculete",se pune doua pliculete la 200 ml apa clocotita,se acopera vasul,se lasa 15 minute,apoi se inmoaie cateva comprese sterile si se aplica pe zonele afectate"foarte bune pentru cearcane"testate de minehee heelove struck

| JustMeFlory a răspuns:

Http://www.topsanatate.ro/......24656.html

Niste sfaturi pentru cearcane! Incearca sa dormi mai mult, si iti spun de pe acum ca nu vei scapa de ele, tinand cont ca ai de mica.Si eu am, dar nu foarte vizibile! Foloseste un anticearcan bun, dupa care da-te cu fond de ten!
Succes!:)

| danutza a răspuns:

Dormi cat mai mult si inainte de toate consulta un medic el iti va recomanda ceva bon pentru cearcane happy

| xibalba a răspuns:

Nu te gandi cum sa maschezi cearcanele si ridurile, taie raul din radacina si dormi mai mult. Daca nu poti sa dormi, incearca sa faci mai multe lucruri in timpul zilei, sa fii mai obosita seara, deci sa dormi mai mult. Fa sport, activitati care iti plac, plimba`te mult, iar daca nu adormi seara, poti bea inainte de culcare un pahar de lapte caldut, sau citeste putin si sigur vei adormi. Renunta la fondul de ten, oricat de bun ar fi, tot actioneaza ca un strat deasupra pielii. Mai bine curata`ti fata cu un gel de curatare dimineata si seara inainte de culcare, si renunta la fondul de ten. Pana cand iti trec cearcanele, poti folosi un anticearcan bun, insa fara somn suficient nu vei scapa de cearcane... Daca ai ochii obositi, poti incerca sa tai niste felii de castravete si sa le pui pe ochi si stai asa cu ochii inchisi cateva minute. bafta!

| inna a răspuns:

Ia-ti un anticearcan bun.winking

Incearca sa dormi mai mult, cel putin 7-8 ore pe noapte.

| albastrel a răspuns:

Off doamne...renunta la fond de ten! eu am 19 ani jum si de cat de 2 ori am folosit fondul de ten...intr-adevar mai apelez la pudra din cand in cand! Daca vei continua asa la 25 de ani vei arata de 40 sau chiar mai mult...Nu cred ca ai tenul asa de urat incat sa fie nevoie sa folosesti in fiecare zii fondul d ten! mai bine folosetse o crema special pe fata! iar ca sa scapii de cearcane dormii mai mult!

| MADALINAAAA a răspuns:

Bucura-te totusi ca daca dormi o noapte atat cat sa se odihnesca organismul, cearcanele iti dispar.Eu le am permanente, indiferent de ce as face.de mine ce mai zici? si eu folosesc mult machiaj, fond de ten.riduri fine, cred ca aproape toata lumea are, indiferent de varsta.sunt riduri de expresie.Eu iti sugerez sa te machiezi cat mai rar, cand ai cearcanele inflamate sa pui 2 felii de castravete, sau de cartofi, sau du-te la plafar sau la cosmetica si ia-ti un aticearcan.Consuma multe lichide, si nu manca f sarat, pentru ca atunci cand le vezi mai umflate, este pentru ca sarea a retinut apa in organism.

| M4RK a răspuns:

Dormi cat mai multwinking

| Casiana a răspuns:

Ca sa scapi de cearcane incearca sa dormi cat mai mult, si mai ales renunta la machiajul abundentwinking!

| juniper a răspuns:

Si eu am cearcane de mica, de ce? Nu stiu, asa m-am nascut si se vede destul de rau, dar cauta pe google tratamente naturale impotriva cearcanelor, sunt mai bune decat fondurile de ten happy

| sticss a răspuns:

Nu te mai farda daca vrei sa scapi de riduri sau fardeazate finuts cu un rimel un fard si un creon de ochi dar foarte putin si n`o sa-ti mai iasa in evidenta ridurile. renunta la fondul de ten asta e prima chestie sau daca nu foloseste o putra eu stiu ca mam lucreaza cu cosmeticele si daca te fardezi de la o varsta foarte mica cum ar fi 12-13-14 ani exista posibilitatea sa faci riduri de la 16-17 chiar si 18 ani daca vrei sa iei in considerare sfatul meu e ok o sa vezi ca n-o sa mai ai problema asta si pentru riduri sa nu folosesti nici o crema aia face mai rau

| alexia_5003 explică:

Pai nu am probleme cu tenul meu, nu am cosuri, nu am pete, toti imi spun ca am un ten foarte frumos, nu am nimic de ascuns, dar folosesc fondul de ten pentru a-mi mai ascunde cearcanele, doar pentru cearcane, atat, in rest pentu nimic altceva.