| Elena123_6508 a întrebat:

Ma numesc Maria si nu stiu ce sa fac sa o conving pe mama mea sa pot sa ma machiez, nu ma lasa de loc zice ca sunt prea mica, dar am 11 ani! va rog, stiti niste trucuri care ar putea sa o convinga?

Răspuns Câştigător
| blackspell a răspuns:

Aaaa esti cam mica... fa ce trebuie sa faci pentru varsta ta va veni si vremea machiajului si a altor chestii... o sa iti doresti sa ai 11 ani.si nu o sa ma poti!

13 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Mai asteapta si tu macar 3 ani sa-ti faci buletinul si apoi te machezi eu am 20 de ani si nu ma machiez, crezi ca voi parea mai interesanta cu machiaj pe fata decat naturala?

| Minnie a răspuns:

Niciun truc.Ascult-o si incearca sa le observi pe cele mai mari care s-au fardat de mici, acum, fara machiaj in ce hal arata! iti pot da exemple f multe din show-biz, cate fete au 23-24 dar arata de 35? Daca o asculti, pe la 17ani o sa-i multumesti ca ai un ten frumos si curat si va trebui sa te fardezi de distractie nu pentru a ascunde ceva!

| psiholoaga a răspuns:

Wow! La 11 ani nu te lasa sa te machiezi? E prea stricta. Eu la 11 ani purtam tocuri, imi vopseam parul, ma machiam, ma imbracam sumar si faceam si sex. De fapt, nu, la 11 ani saream coarda in fata curtii si jucam ascunsea cu ceilalti copii de pe strada. Prima oara m-am machiat la 14 ani si atunci doar cu dermatograf. De fapt, doar dermatograf folosesc si acum si crede-ma ca am tenul foarte curat si fin, fata de prietene care au riduri la 24 de ani si au tenul imbacsit si imbatranit de la fondul de ten si pudra bronzanta si alte porcarii pe care si le pun pe fata. Poti incerca sa folosesti un lip gloss hidratant, dar mai mult eu nu cred ca o sa negociezi cu ea.

| Biencush a răspuns:

Roag-o sa te lase sa folosesti la inceput un luciu de buze incolor sau roz si un rimel incolor.pana la urma se va obisnui cu ideea si te va lasa sa te si machiezi.

| Zenithf a răspuns:

Tu fa cum zice @Minnie, are dreptate si ea si maica-ta. Sa o vezi pe vara lui sotia-mea cum arata...

| katala a răspuns:

De ce oare toate fetele cand sunt mici vor sa para mai mature, iar cand se maturizeaza vor sa para cat mai tinere?

| Sinedd a răspuns:

Daca esti frumusica nu mai ai nevoie de machiaj, as zice la fel ca mama ta!

| Sov95 a răspuns:

Nu face asta. Spre binele rau EVITA pe cat posibil sa te machezi! Fardurile iti distrug tenul si iti creeaza riduri. Nici sora mea nu vrea sa inteleaga, se fardeaza din orice si in cativa ani o sa ajunga cu o fața de baba! NU te machia decat la o petrecere, eveniment special ș. a!

| Blake1 a răspuns:

Ai inebunit? vrei sa arati la 20 ca bunica ta? sfatul meu mai ai timp...eu am inceput pe la 14 si tot cred ca e prea devreme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maria, tu nu ai nevoie de machiaj.la tine toate sunt frumoase, asa naturale.de machjaj au nevoie babele, sa-si ascunda ridurile, petele de pe piele si alte defecte, actiuni ale trecerii timpului peste chipul lor. tu de abia pe la 28-30 de ani. spune-mi tu? ce rost are sa vopsesti un boboc de trandafir? de orice culoare ar fi el? deci nu-si are rostul machiajul pe fata unei fete de 11 ani.nu te intreb de ce vrei sa o faci.stiu.dar gresesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ai 11 ani ce? te crezi mare? mama ta stie ce spune. pana la 16 ani iti strici fata de tot, o sa arati ca o baba. asta vrei? sa fii buboasa? alegerea ta. o sa se uite baietii la tine acum dar mai incolo nici naiba.

| poisonivy a răspuns:

Poti sa incepi sa te machiezi la 11 jumatate.
Daca nu te lasa mama, fa-o pe ascuns. Cine va stie ca te machiezi.
Astept funda.

| Elena123_6508 explică:

Hey, tot eu sunt, Maria! Multumesc pentru raspunsuri, ma-ti incurajat foarte mult sa inteleg ca trebuie sa ma machiez doar in evenimente importante, multumesc mult, sunt destul de matura sa inteleg asta, multumesc din nou!