| DramaGirl a întrebat:

Vreau sa va intreb daca e normal sa port incaltari cu platforma la varsta mea, am 13 ani si voi face 14.Sau din acelea cu talpa ascunsa sau tenisi cu talpa groasa (nu stiu cum se numesc). Pentru ca mama nu ma lasa sa port, zice ca (,)coloana mea e in formare si nu imi face bine etc.Cum as putea sa o conving? Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| IAmAGreatPotato a răspuns:

Mama ta are dreptate. Eu sunt de varsta ta si am probleme mari cu coloana (scolioza), nu am din cauza tocurilor pentru ca nu am fost niciodata foarte "girly", dar nu e bine pentru coloana ta si pentru postură. Acum, ca porti o data/ de doua ori pe luna nu e mare problema, dar cand incepi sa le porti frecvent... e cam nasol. Si apropo, daca porti tocuri/platforma numai pentru a te inălța iti pot spune ca oricum ai arata tot cineva iti va un defect. Eu sunt inalta, am 1, 68 si chiar as vrea cativa centimetri in minus. happy Have a nice day big grin

5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Medical, tocurile deformeaza coloana si cu timpul aduce mari dureri de spate. Totusi, daca sunt ortopedice, se admit 2 - 3 cm inaltime! Mama ta se gandeste la binele tau si merita un 10! Numai bine!

| Pabibabum09 a răspuns:

Intr-adevăr, tocurile înalte (mai ales cele cu platforma) la varsta ta, deformează coloana. Asculta-ti mai bine mama, si lasa Încălțămintea fancy pentru cand vei mai creste!

| wonderwoman123 a răspuns:

Platforma si tocurile sunt feminine. E foarte normal. Nu îți distruge coloana, astea is chestii care le credem cu ardoare, când conștiința noastră fara sa știm zice: Hmm, tocuri, o sa ma doară picioarele. Da chiar sa folosesc scuza cu coloana."

| mimi a răspuns:

Acum, cand inca coloana ta este in formare nu e bine sa porti tocuri. Da, la niste evenimente speciale poti purta, dar nu zilnic! Te-as sfatui sa porti incaltaminte obisnuita, pe un toc de pana la 5 cm sau incaltaminte ortopedica.

| DramaGirl explică:

Multumesc mult de raspunsuri! Toti meritati o funda! Nu ma refeream la tocuri inalte, ci la niste tocuri 2-4 cm.happy