| imyourdestiny2 a întrebat:

Cum o conving pe mama sa ma lase sa ma machiez? nu ma lasa nici cu rimel ...am 13 ani ea zice sa sunt prea mica pentru machiaj imi stric ochii ca pe mine ma intereseaza sa ma machiez decat sa citesc sau sa invat.pana acum m-am machiat dar de la un timp imi tot interzice sa ma machiez. mie imi sta f bine cu rimel pentru ca imi ridica genele si fara se vede super naspa. i-am explicat dar nu intelege si o tine una si buna cu interzisu machiajului.help me!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asculta-ti mama. Macar pana pe la 20 de ani renunta la machiaj (orice fel de machiaj). In primul rand eu cred ca arati foarte caraghios machiata (cam ca un clovn). Vad si eu fetite de 13-15 ani machiate pe strada si toata lumea rade de ele, ca arata anormal. Adica in loc sa faca parada cu frumusetea lor naturala, ele arata ca niste paiate, se uratesc vizibil. In plus, sa stii ca pe la 25 de ani, cand vei vrea sa fii miresa, sa fii frumoasa, n-o sa mai poti, fiindca deja machiajul iti va fi afectat tenul, genele, buzele ireversibil si te va fi uratit.

| denisaelena23 a răspuns (pentru Brigaela):

Total greșit. Dacă vrea sa se macheze e treaba ei

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anonim, mult mai bine se va simti pe la 25 de ani cand se va marita si cineva il va lua pe mire deoparte si il va intreba in soapta: de ce n-ai luat si tu una mai aproape de varsta ta? la varsta asta mai poate avea copii? Sa vezi dupa aia explicatii cum ca mireasa are 25 de ani dar arata de 40 de la fondul de ten si e normal sa fie asa.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Sincer acum, maturizează-te. Dacă te la vârsta asta te interesează aşa de mult aspectul tău în favoarea sănătăţii tale, este trist. Mai bine ai asculta-o pentru a nu ajunge la nişte certuri cu ea.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Probabil mama ta se teme să nu ajungi să petreci prea mult timp în faţa oglinzii machindu-te încă de pe acum căci da, eşti cam micuţă.
Încearcă soluţia de compromis. Cât stai acasă şi te ocupi de studiu sau în zilele în care nu faci mare lucru, nu te machezi dar când ieşi mai după-amiaza / seara în oraş, să te lase să te machezi ca să nu te simţi tu naşpa.
Eu dacă aş fi taică-tu şi mi-ai veni cu o propunere de genul ăsta, n-aş avea nimic împotrivă dar în genere face bine mama ta că-ţi face observaţie.
O să ai timp toată viaţa să te machezi.
Sper să meargă ce ţi-am indicat.

Succes.

| Ros3Blu3 a răspuns:

Hmm pai... e chestia mamelor si mie imi interzice da tot ma machiezbig grinbig grinbig grin nu stiu date si tu cand ajungi la scoala sau in lift sau asa si pana sa ajungi acasa te demachiezi cu servetele umedebig grin e singura solutiebig grin:*te pupicc:*

| kaya a răspuns:

Sa nu mi-o iei in nume de rau dar mama ta crede ca esti prea mica sa te machiezi la varsta asta si adevarul e... ca are dreptate stiu ca fetele in ziua de azi se machiaza de la 10 ani dar parerea mea sa sa fii tu, sa fii cat mai naturala esti frumoasa si fara o tona de rimel pe gene(sa stii ca rimelul folosit des in cantitate mare pe gene duce la caderea acestora), nu prea ai cum sa o convingi pe mama ta sa te lase sa te machiazi, iti vrea binele dar decizia iti apartine daca o faci pe ascuns sau nu.Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brigaela are dreptate! eu am 22 de ani si am cam renuntat la machiaj, deoarece am observat o sensibilitate la ochi. o fac doar cand mai merg pe la vreun eveniment, si atunci doar cu putin dermatograf negru la ochi si un luciu de buze.fond de ten nu am folosit si nici nu voi folosi vreodata.strica tenul si ii da un aspect de "glet intins cu spaclu". sincer la 13 ani nici nu ai nevoie de asa ceva, mai rau faci! in loc sa infrumusetezi pielea, o strici! iti garantez ca o fata curata si luminoasa are mai mult efect decat toate fardurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le asculta pe acestea, ca fondu de ten nu strica. ce ai vrea brigaela? daca acum fata are milioane de cosuri doar de dragul de a nu 'imbatranii' sa nu se dea? sa stea asa cu cosuri sa ii spuna oamenii: ia uite'o pe aia cosoasa.ca la 13 ani intrii in adolescenta si poate cunosti un baiat dragut, si ce auzi? ca el nu te place ca ai cosuri si arati urat.

explica-i mamei tale acest lucru.si pe mine a zis ca de ce ma dau cu rimel.ca sunt mai frumoasa simpla.chatterbox dar in fine.nu imi rupe gatulaughing, si cu fond de ten ma lasa chiar ea imi cumpara cele mai scumpe.si ea ma da cateodata, ca a zis ca imi sta urat cu cosuri pe frunte si pe fata

te pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te la se datr nici pe mine nu ma lasa de aceea nu pot sa-ti dau un raspuns corect. Habar nu am de ce ne interzice?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna madalinnna
Eu am 9 ani si ma machiam de mica de la 4 5 ani. si imi interzicea mama sa ma mai machiez.cand iesi in oras atunci sa te machiezi nu seara cand te culci.mama ta are dreptate inttrum fel trebuie sa o asculti si pe ea.eu sunt de acord cu tine sa te machiezi dar nu toata ziua!kiss:-8kissid-ul meu este frumusycabyanca@yahoo.com sper sa iti meargakisskisskiss

| denisaelena23 a răspuns:

Uite... Eu nu mi-am luat pachet 2 zile. Si am strâns 14 lei și mi-am cumpărat un rimel. Și când plec de acasă scot telefon și dau pe camera și ma dau cu rimel. Când termin orele și ma duc la ea, ma șterg cu un șervețel umed. Sper sa îți fie de folos!

| Mihaela_Boldescu_1990 a răspuns:

Hey! Credeam ca sunt singura care are problema asta. Nici mama mea nu imi permite sa ma machiez, dar o faceam (si inca o mai fac) pe ascuns. Dimineata ma trezeam, ea ma vedea nemachiata si ma controla, apoi cand ieseam din curte imi gaseam un loc (deseori in wc-ul scolii) unde ma machiam, desi nu tare. Aveam nevoie doar de putin contur la ochi, pentru ca sunt blonda si ochii mei nu se evidentiaza deloc. Am vorbit deseori cu mama mea pe tema asta si am incercat sa o conving, dar degeaba. Tot ce imi ramane e sa continui sa ma machiez pe ascuns, cu toate ca m-a prins de multe ori facand asta si eram pedepsita si certata rau de tot! Suntem adolescenti, mereu credem ca nimeni nu ne asculta si nu ne intelege... Mama mea imi spunea des ca "cand voi creste, imi voi da seama ca a avut dreptate si ca mi-a vrut binele". Nu stiu, poate asa si este! happy

| andreea57865 a răspuns:

Eu am 16 ani, iar la varsta ta, mama m-a lasat sa aleg. Pentru 2 saptamani am aplicat fond de ten,pudra,fard de pleoape,corector,tus,anti-cearcane. Dar eu aveam si un motiv. Aveam un ten predispus la acnee juvenila. Din propia experienta, iti recomand naturalitatea. Am auzit multe fete care spunspun ca se demachiaza cu servetele demachiante. GRESIT! Aceste servetele contin diferiti detergenti,care probabil iti vor face rau, de aceea iti recomand vizita la un medic dermatolog. Rimelul: daca il folosesti mereu,in fiecare zi, genele se vor usca, si vor cadea. Pentru hidratarea pielii, poti folosi apa termala de la Avene. Si asculta-ti mama, căci nu-ti vrea raul, ci vrea sa te protejeze! Aceste probleme le-am avut si eu, dar le-am invins cu ajutorul increderii de sine si cu ajutorul mamei mele. Acum, la 16 ani, ma machiez de 4-5 ori pe saptamana si am un ten superb si din interior dar si din exterior.Mult succes si sper ca te-am ajutat!