| Anca_Bălteanu_1994 a întrebat:

Mi-am cumparat vopsea negru albastrui cu care vreau sa ma fac si am vazut ca pentru un albastru mai intens unele au folosit albastru de metilen in vopsea. A incercat cineva sa amestece aceste 2 ingrediente. Daca da, functioneaza?

5 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Pot face reactii total neasteptate pentru ca nu exista nici o certitudine in legatura cu continutul de metilen
cel mai bine este sa faci acest amestec experimental intr-o cantitate mai mica si desigur pui si ceva suvite(resturi de par)
Pentru a obtine nuanta dorita nu poti sa te iei dupa reteta unei blonde sau roscate pentru ca unii pigmenti inca mai reactioneaza si la adn, iar albastru de metilen produs de Loreal nu are nici o legatura cu metilenul de Garnier

| Anca_Bălteanu_1994 explică (pentru cezar003):

Dar ce sanse am sa imi iasa negru albastrui asa cum este pe cutia... Eu m-am vopsit acum 6 luni cu Palette nunanta negru simplu si acum mi-am cumparat tot de la Palette Deluxe negru albastrui.

| cezar003 a răspuns (pentru Anca_Bălteanu_1994):

Nu este niciodata ca pe cutie la fel cum nici pozele nu redau realitatea exact oricati megapixeli ai avea

| cezar003 a răspuns (pentru Anca_Bălteanu_1994):

Am spus incearca si experimenteaza cu ce ai tu pe o paleta provizorie
ca sa nu te iei dupa altii si sa nu ai acelasi rezultat, fiecare om este diferit iar vopselele de par sunt substante chimice care reactioneaza diferit in functie de ten, culoare si multe

| cezar003 a răspuns:

Nu sunt expert dar am 4 surori pe care de multe ori eu le vopseam si stiu ca in majoritatea cazurilor nu le iesea ce si-ar fi dorit
acum eu numa bag bafta happy dar am zis ca ai putea face experimente cu o doza mica ca sa nu fii surprinsa