| roxxutzzz a întrebat:

Mi se exfoliaza unghiile ce sa fac? cand mie lumea mai draga mi se rupe o unghie. A si inca ceva mi se ingalbenesc si nu imi placesad ce sa fac va rog ajutati-ma... dau fundita:*

Ps mi-am facut analize si nu am lipsa de calciu.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar un dermatolog ai consultat? Poți avea o micoză unghială și ea trebuie tratată eficient pentru a preveni recidiva.
Ulei de ricin și/sau măsline, diferite lacuri întăritoare cu vitamine care ajută la creșterea rezistenței unghiei (se găsesc în farmacii), etc.
Evită pe cât posibil contactul cu detergenții duri, ei pot foarte bine distruge matrița unghială. De asemenea folosește dizolvant de unghii fără acetonă (free).
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

Tine unghiile in ulei cald (de ricin sau masline) pentru a le intari si baga-le mai tarziu in lamaie ca sa le albesti. happy

| NinaY a răspuns:

Se exfoliaza? nu prea stiu cum sa te ajut aici. Dar la chestia cu ingalbenitul, e simplu. Pui pasatd e dinti sub unghii si le lasi cam 5-10 minute.Am facut asta acum o luna si inca sunt foarte albehappy

| rain a răspuns:

In cazul in care nu ai micoza unghiala, foloseste un lac intaritor.

Cealalta optiune ar fi sa treci pe la un dermatolog si sa obtii o parere avizata. happy

| mihaela_3188 a răspuns:

Intr-o cana mica emailata(sau craticioara) pui la incalzit ulei de floarea soarelui si tii unghiile in ulei(cat suporti de cald, fara sa te arzi) timp de 10 minute.
Ingalbenirea, probabil, se datoreaza lacului de unghii.