| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna tuturor!
Am o problema, eu nu am parul des dimpotriva e foarte rar si m-am mai si vopsit ultima oara a fost inainte de sarbatorii si imi pica foarte mult desi de la radica mi-a dat al meu si nu ar trebui sa imi mai pice, insa cred ca am lipsa de calciu ca si unghiile cand cresc mai marii mi se cam exfoliaza si mi-a aparut un punct alb oe p unghie si mi-a spus cineva ca din lipsa de calciu. Oare sa fie din cauza asta...insa o sa ma duc la doctora de familie sa imi dea ceva. am doua fire in cap si alea imi picalaughing
Sincer daca mi-ar creste parul repede ce m-as mai tunde la zero laughing sa am culoarea parului meu.
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elenahd a răspuns:

Probabil o sa spui ca sunt de pe alta planeta dupa ce vei citi sfatul meu dar cu cea mai mai seriozitate te sfatuiesc ca o data pe saptamana sa te dai pe cap cu petrol rafinat pentru regenerarea parului. Pui putin in palma si masezi la radacina parului pe tot capul, atentie sa nu dai prea mult intr-un loc deoarece exista riscul sa faci rana pe scalp. Stai cu parul dat cu petrol macar cateva ore dupa care te speli pe cap si in loc de balsam de par te sfatuiesc sa foloseti "Placenta" de la KALLOS.

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Fa-ti niste analize:hemoglobina, calcemie. Apoi incearca masca de par cu un galbenus de ou provenit de la gaini crescute la curte, ulei de masline, ulei de ricin, vitA uleioasa si zeama de la o jum.de lamaie! Tunde scurt parul si evita vopsirea lui o perioada de timp!

| arrriadna a răspuns:

Salut. Asa e cu petele albe de pe ungie. De lao demineralizare ti se trage. E luna februarie, o luna excelenta pentru a "baga" niste calciu cu de, fier (eventual ia-ti un complex de minerale si vitamine si ai prevenit problemele).
Si eu am parul rar si am avut perioade cand lasam perna neagra de fire (stresul...). Inteleg prin ce treci, mai ales ca si mie imi pica "al naibii" cu radacina cu tot. Fa-ti un tratament cu ulei de ricin (luat de la farmacie). Iti torni uleiul in cap si stai cu el 4 ore. Cand o sa te clatesti o sa injuri, fiindca abia se da jos de pe par, dar merita. Daca nu o sa indeseasca parul, cel putin ti se va regenera mai repede si nu o sa mai ai impresia ca iti cade parul pe zi ce trece. De asemeni, incearca masca din placenta de la Kallos. Daca ai un scalp la fel de problematic ca al meu, masca asta te va ajuta si cu o vaga indesire a parului.
Daca poti, o perioada, sa nu te mai vopsesti si sa il tii saptamanal in "tratamente" sigur o sa isi revina (eu am avut 3 permanente consecutive si arata excelent- tot asa, e in perioada de "make it healthy".
Vezi si un dermatolog, care sa iti dea un sfat. Eu am aflat cu stupoare ca la stres imi devine transpiratia acida si de-aia sunt atacate radacinile. Poate la tine un simplu tratament dermatologic o sa rezolve problema big grin

| lost.in.rain a răspuns:

Poti incerca cu sampoanele si produsele naturiste impotriva caderii parului ce le gasesti la Plafar.

| ikram a răspuns:

Produse pentru regenerarea parului www.atshopping.ro

Si poti sa iei si niste vitamine, calciu si magneziu.

| Locre a răspuns:

Poti folosi uleiul de ricin, care e bun pentru probleme de genul asta.Sau pur si simplu te duci la un dermatolog sa te vada.