| Andreeapetrutanicula8 a întrebat:

Bună,pun unghii cu gel, polygel.
Idee este că eu când îmi pun unghii îmi țin mult și nu cad, i am pus sorei mele unghii iar ei i au căzut foarte repede (într o zi i-a cazut deja 1) Țin să menționez că are unghiile mici și cam roase dar sunt ok pentru a putea purta unghii
Pași pe care îi urmez :
Tai cuticula și pilesc unghia total apoi cu bufferul și după dezprăfuiesc,aplic nail prep,primer,bază, Apoi pur și simplu pun polygelul în tips și îl pun pe unghie dar câteodata tipsul nu mai iese de pe unghie sau iese foarte greu, cu ce greșesc?

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Unghia naturala nu se pileste cu bufferul, ala e pentru finisare pe material tehnic in urma pilirii cu o pila abraziva care lasa zgarieturi gen.
Tu trebuie sa le pilesti inainte de nail prep cu o pila cu abrazivitate pentru unghia naturala si sa iti lase niste striatii ca sa se fixeze baza bine dupa aceea si sa faca priza cu polygelul.
Bufferul finiseaza si da luciu unghiei naturale, tu nu ai nevoie de asta.

| marazx6 a răspuns:

Mie mi se întâmplă la fel, dar mai des sa nu se mi se dezlipească tipsul de pe unghie
Iată câteva sfaturi care ar putea să te ajute să îmbunătățești aderența și durabilitatea unghiilor cu polygel:
1. **Pregătirea Unghiei:** Asigură-te că suprafața unghiei este perfect curată și uscată înainte de a aplica polygelul. Orice reziduu de ulei, praf sau alte impurități poate afecta aderența.
2. **Tipsuri potrivite:** Folosește tipsuri de dimensiunea potrivită pentru unghia surorii tale. Dacă tipsul nu se potrivește corespunzător, poate să afecteze aderența.
3. **Utilizarea Corectă a Polygelului:** Încearcă să aplici polygelul într-un strat uniform și să te asiguri că este distribuit corespunzător pe întreaga suprafață a tipsului și a unghiei naturale.
4. **Utilizarea Corectă a Lampii UV/LED:** Asigură-te că utilizezi lampa corectă și că polimerizezi polygelul pentru timpul recomandat de producător. Unele poligeli pot necesita mai mult timp sub lampă pentru a se întări complet.
5. **Manipularea Tipsurilor:** Când aplici tipsurile, asigură-te că le presezi bine și că nu au spații goale între ele și unghia naturală.
6. **Evitarea Expunerii la Apă:** Evită expunerea prelungită la apă imediat după aplicarea unghiilor, deoarece asta ar putea afecta aderența inițială. (2 ore sa nu le pui in apa)
7. **Îmbunătățirea Tehnicilor de Aplicare:** Consultă materialele de instruire ale producătorului polygelului și asigură-te că aplici corect toate straturile - de la primer la bază și apoi la stratul de polygel.
Dacă problema persistă, poate fi util să consulți un tehnician profesionist pentru a primi sfaturi specifice în funcție de tehnica și produsele pe care le folosești.