| windrime a întrebat:

scuzati categoria, am pus usturoi pe un cos, pentru ca am cititi pe net ca o sa treaca mai repede, l-am fixat cu un plasture de zona respectiva, dar surpriza, acum toata zona e rosie ca o arsura si putin umflata... nu stiu ce sa fac, maine trebuie sa merg la o petrecere. Va rog ajutati-ma.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ti se poate face un furuncul. Deocamdata mergi la farmacie si ia-ti unguent clotrimazol. Cureti zona cu un tampon cu spirt si apoi dai cu unguentul. Daca nu se strange alb in varful cosului si nu mai scade roseata in pana la 6 ore, mergi la medic.

| CiocolataCalda a răspuns:

Aplica o crema de fata, preferabil crema sa fie rece (pune-o la frigider cu ceva timp inainte de a o aplica). Lasa sa actioneze timp de 10 minute (! nu freca zona! ) si dupa ce intra in piele, lasa roseata sa treaca de la sine. Poti sa pui si niste felii de castravete pe zona cu probleme. Fiind foarte 'apos' o sa.ti hidrateze pielea.