| Anaandreea11 a întrebat:

Hei. Acum 2 zile mi-am dat un piercing in ureche singura, am dezinfectat cu spirt și rivanol dar totusi cred ca s-a infectat pentru ca zona e umflata, rosie și doare putin la atingere. Ce as putea face sa treaca mai repede? Și in cât timp? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alexandruenache a răspuns:

Dupa ce ai indepartat pierce-ul, poti utiliza unguente in zona respectiva pentru a ameliora inflamatia si posibila infectie. Eu as recomanda hidrocortizon atb unguent impotriva inflamatiei, alternat cu triderm gel ce contine gentamicina, antibiotic pe scurt. Incearca cateva zile de 3 ori pe zi (dimineata, pranz si seara) aceste 2 unguente dupa ce ai dezinfectat zona cu rivanol si mai mult ca sigur ca se va rezolva problema. Daca nu se observa nicio ameliorare sau dimpotriva, infectia degenereaza (dure intensa, caldura la nivelul zonei, inflamatie puternica, febra) mergi la urgenta.

| nusuntcocalar a răspuns:

Este normal sa ti se umfle putin, insa daca incepe sa te doara mai tare si nu se dezumfla in maxim o saptamana eu zic sa mergi sa vezi un doctor. si eu cand mi-am facut pierce in limba mi s-a umflat, nu puteam sa vorbesc a doua zi laughing si m-am dus la un specialist in asa ceva, nu mi l-am facut singur

| Nicusor212121 a răspuns:

Recomant sa mergi sa te vad un personal medical, foarte posibil sa ai o infectie, personalul medical iti va recomanda medicamentele necesare si iti vor spune cat timp va dura vindecarea