| Comsa1234 a întrebat:

Buna seara, Am cumparat ieri o geaca de iarna si mi se ia puful pe toate hainele care le port pe sub ea.Ce pot sa-i fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Atat geaca si/sau puloverele sunt confectionate din material plastic. Datorat frecarii, ambele se incara electrostatic, iar scamele se lipesc de geaca.

Rezolvarea este sa le "mangai" cu palma umezita, descarcand astfel electricitatea statica produsa.
Daca ai un calorifer in casa, poti descarca electricitatea atingand suprafetele incarcate cu caloriferul pentru cateva secunde.

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

O duci înapoi de unde ai cumpatat-o.
Daca ai bonul de casa sunt obligati sa accepte retunarea produsului.
Daca nu mai ai bonul sau daca ai luat-o din piață/ bazar sau de la un negutor ambulant asta e, o stăpânești sanatos. O poti spala totusi cu Perwoll din ăla cu sticla roz pe un program scurt de tip easy care la 30° C. Așa mai scapi de scame.
Succes
happy

| Comsa1234 explică (pentru gabicoo):

Am cumparat-o de la takko si nu ma-i am bonul fiscal! O sa incerc sa o spal cu perwool! Mersi de raspuns, tu ai patit asa cu vreo geaca?