| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna seara. Cum as putea sa curat bijuteriile din argint si din aur? De obicei,le curat cu bicarbonat de sodiu,detergent de vase si pasta de dinti si frec asa pe ele cu o periuta de dinti pana se fac aproape ca inainte, dar problema e ca imediat dupa se innegresc la loc. As vrea o metoda simpla si eficienta care sa persiste.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~ As vrea o metoda simpla si eficienta care sa persiste~

cum spui că faci, faci bine. Persistent nu se poate - in aer, argintul oxidează!

| dullcat a răspuns:

Buna.Bijuteriile trebuie duse periodic pentru intretinere la un magazin specializat.Cred ca metoda de curatare cu ultrasunete e cea mai putin invaziva, astfel ca vibratiile scot murdaria. Bicarbonatul de sodiu are efect abraziv si cred ca asta duce in timp la zgarieturi, iar cu periuta risti sa se desprinda pietrele, daca acestea exista.

| timidu89 a răspuns:

Le duci la curatat la amanet sau unde si repara

| TudorRebecca18 a răspuns:

Bună!
Nu știu, poate o fi ciudat, dar bunica mea folosea scrum de țigară sau cenușă. Poate merge, eu nu-mi mai amintesc, eram mai micuță.

| Uka925 a răspuns:

Cea mai simpla metodă am primit-o de la un confectionar de bijuterii de argint de la care am cumparat o pereche de cercei. Mi-a spus ca bicarbonatul/pasta de dinti/săpunurile, nu fac altceva decat sa le distruga si sa le aduca la oxidare cat mai tare.
O cârpă curată si moale (am cumpărat una din imitatie de piele sau o cârpă de genul stersului de ochelari) cu care sa lustruiești bijuteriile.
Funcționează, la mine s-au vazut diferențele.

Dacă vrei ceva profesional, orice bijuterie ar trebui sa aiba o solutie special conceputa care sa faca asta.
Sper sa iti fie de folos!