Întrebare recomandată | XxBlueRosexX a întrebat:

Buna seara...de cateva luni am observat ca am pielea de pe calcaie foarte uscata si intarita si as vrea sa stiu ce creama pot folosii si care da rezultate dupa cateva zile?

20 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Foloseste piatra poncee pentu a exfolia calcaiele apoi poti sa folosesti crema de la scholl pentu calcaie crapate.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Crema de galbenele.Dar este si crema speciala pentru calcaie, la naturisti, dar dureaza pana isi face efectul.
Cel mai simplu este cu piatra ponce. Ca acolo este piele moarta.Cand faci baie fa operatiunea cu vigoare si freaca pana simti durere, ceea ce inseamna ca ai ajuns la piele vie! Rezultatul este imediat. Dupa, te poti da cu o crema emolienta.
Uite cum arata piatra ponce:
http://www.google.ro/......tp?/search

| BiuL a răspuns:

Sunt creme speciale pentru pielea aspra de pe picioare. Smecheria e ca dupa ce aplici crema sa iti iei in picioare niste sosete de bumbac, preferabil inainte de culcare si cand o sa te trezesti o sa ai pielea super fina big grin eu zic sa mergi la o pedichiura pentru ca iti elimina toata pilea moarta si din cand in cand zilnic sau saptamanal, in functie de cat de uscata e pielea sa folosesti ulei de masline sau argan si poti folosi dupa baie o piatra ponce pentru a elimina resturile de piele moarta.

| xCatastrophe a răspuns:

Mergi la farmacie si ceri o crema pentru calcaie. Iti inmoi picioarele in apa calduta timp de aprox. 20 de minute si te dai cu ea pe calcaie si astepti pana intra in piele, sa o faci repetat. Aici ma refer la o data pe zi de-a lungul unei saptamani sa zicem.

| RoseOfTheFire a răspuns:

Foloseste crema Mebra, mama a dat cu ea si nu mai are calcaiele crapate.

Răspuns utilizator avertizat
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Crema de plante.

| Kasia a răspuns:

Buna! Cel mai bine este sa folosesti un unt de corp:unt de shea.unt de cacao sau uleiuri naturale: de masline, de migdale, de cocos. daca nu ai asa ceva in casa poti incerca o crema cu glicerina multa sau una pe care sa scrie"pentru piele foarte uscata" cum e cea de la Garnier in ambalaj rosu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exfoliazale si foloseste ulei de migdale/masline sau crema de galbenele. Sau o crema de la farmec, gerovital pentru calcaie.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Piatra ponce folosesc eu. E foarte bună și chiar foarte ieftină.
Decât să dai bani pe creme de nimic încerci să îți achiziționezi o piatră. Se găsesc și la farmacii.

| alexandruth a răspuns:

Incearca cu crema de galbenele, e foarte buna.winking

| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Crema de galbenele face minuni

| ViperXd a răspuns:

Ga.
rnier

| Bibzzz a răspuns:

Sa stii ca fetele au dreptate ca si eu am piatra d-asta si a data roade imediat, dar si eu m-am dat dupa cu cema.

| Annya206 a răspuns:

Dupa baie, ( sau stai la inmuiat in apa calda cu putin sapun ), foloseste o pila de calcaie sau o piatra ponce. Foloseste apoi o cremea hidratanta speciala. Cele de la scholl sunt foarte buna. Sau mergi la un salon din cand in cand pentru a face o parafina. Este foarte buna, mai ales acum in timpul iernii.

| xMeAndMySelfx a răspuns:

Creama de galbenele aceea o folosesc si eu da rezultate

| marshy a răspuns:

Foloseste piatra de baie e perfecta si dupa o crema foarte grasa daca ai crema de maini de dat iarna

| Ioanaksb a răspuns:

Poti folosi piatra poncee sau o crema abraziva.La firmele de cosmetice ca Avon si Oriflame exista tot felul de seturi pentru ingrijirea tenului, talpilor etc. plus ca in perioada asta sunt mai ieftine.winking

| Mari98 a răspuns:

Eu am folosit de multe ori crema de galbenele sau nivea

| Spidy23 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema ca si tine. Te duci la farmacie si iti cumperi crema cu vitamina a ( exact asa ceri) cand ajungi acasa iti speli bine picioarele te dai cu crema aia si apoi iti bagi in picioare o pereche de ciorapi de bumbac ( e de preferat sa faci asta inainte de culcare) si stai asa pana dimineata. Efect garantat in 2-3 zile depine de cat de grav e la tine.