| jolie a întrebat:

stie cineva vreun remediu pentru cresterea parului mai repede? m-am tuns bob si acum... funda

4 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Pentru grabirea procesului de crestere a firului de par, eu folosesc ulei de ricin. Imi aplic o masca compusa din 2-3 lingurite ulei de ricin, 2 lingurite ulei de nuca si zeama de la o jumatate de lamaie. Le amestec foarte bine si le aplic pe parul uscat, ditect la radacina, pentru 3-4 ore. Eu imi aplic aceasta masca de 2 ori pe saptamana si imi creste parul destul de repede. Ca sa-ti faci o idee...eu imi tund bretonul putin deasupra sprancenelor, iar in 3 saptamani imi intra in ochi.

Sper sa aiba efecte si la tine!

| BombonicaXD a răspuns:

Uite o masca care hraneste radacina si il face sa creasca mai repede:un galbenus, jumatate de sticluta mica de vitamina A lichida(e cam cat o sticluta de esenta de rom/vanilie/etc. pentru prajituri, gasesti la farmacie), o lingura de ulei de ricin, 1 jumatate de lamaie stoarsa, o lingurita de ulei de masline.Le amesteci pe toate, le aplici bine pe par insistand pe radacina si lungime, si stai asa 30 de minute.E testata de mine si de o prietena.Merge garantat! Aplic-o o data pe saptamana si vei vedea ca creste mult mai repede, e mai sanatos, mai matasos, mai puternic.Bafta!

| RyGoLeTa a răspuns:

Uleiul de ricin si un ser pentru varfuri de la avonhappy

| faramatania a răspuns:

Vitamina E este cea mai eficienta pentru caderea parului, deoarece creste circulatia sanguina la nivelul scalpului, ajutand la secretia de sebum sanatos de la nivelul scalpului.

Vitamina E ajuta la cresterea parului. Masajul cu ulei cu vitamina E va face ca radacina parului sa fie hranita si mai puternica. Surse importante de vitamina E sunt uleiul de migdale, uleiul de nuca de cocos, uleiul de jojoba, uleiul de germeni de grau, legume verzi si nucile.

Retete naturiste pentru cresterea rapida a parului

Vitamina A actioneaza ca un antioxidant puternic care elimina radicalii liberi din organism. Aceasta stimuleaza, de asemenea, secretia de sebum sanatos la nivelul scalpului. Vitamina A lubrifiaza radacina parului si este foarte benefica pentru foliculii de par. Cea mai importanta sursa de vitamina A este de morcovul. Aceasta vitamina se gaseste si in legumele galbene, rosii si portocalii. Ouale, pestele si legumele verzi sunt, de asemenea, surse importante de vitamina A.
Vitamina C este una dintre vitaminele cele mai utile cresterea parului pentru femei, impiedicand degradarea si ruperea acestuia. Citricele, strugurii, ananasul, pepenele galben, fructele de padure, rosiile, spanacul, broccoli si capsunile sunt pline de vitamina C.
Alta vitamina esentiala pentru par este vitamina B, ce previne subtierea acestuia. Vitamina B5 ajuta in productia de melanina, controleaza culoarea si stralucirea parului. Germenii de grau, drojdia, iaurtul, galbenusul de ou, cerealele, pestele si laptele sunt bogate in vitamina B.

Mască pentru păr cu ulei de măsline, miere, şi ulei de ricin:
Amestecă 2 linguri de ulei de măsline cu 2 linguri de miere, şi o linguriţă ulei de ricin, apoi aplica amestecul pe par. Infasoara pe cap un prosop cald sau putin umed.Lasa masca sa actioneze timp de 30 de minute. Dupa trecerea timpului respectiv, spala-te pe cap si apoi clateste foarte bine.De obicei, masca ar trebui aplicata o data la sapte zile, insa daca ai parul foarte uscat poti apela la ea mai des.