| mirela15 a întrebat:

Stiti ceva masca pe care sa o fac in casa pentru puncte negre si cosuri? Vreau sa imi spuneti ceva ce v a ajutat si pe voi, nu un link cu 10 masti diferite. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Masca de argila sau miere pentru cosuri.
Pentru puncte negre: dupa baie fierbe niste apa in care adauga 2 pliculete de ceai de musetel (faci ceai efectiv dar intr-o cantitate mult mai mare). Apoi, pune-ti un prosop pe cap si stai deasupra ceaiului, la aburi, cat rezisti tu, pana simti ca iti transpira tenul. Apoi, amesteca putin malai cu bicarbonat de sodiu si tarate si freaca-te cu acest amestec pe fata cam 30 de secunda pe fiecare portiune a zonei T.

| R0R0 a răspuns:

Albus de ou batut, pus pe fata, iar peste el servetel. Tii asa circa 30 minute, apoi o indepartezi. vei vedea pe servetel punctele negre.

| Ana2333 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa stii ca acele puncte negre sunt de fapt acumulari de sebum, praf, bacterii si celule moarte care in contact cu aerul se oxideaza. Astfel tu trebuie sa iti tii fata curata tot timpul. Demachiaza-te dimineata si seara indiferent daca esti machiata sau nu, apoi dupa curatare foloseste un tonic care iti inchide porii. De doua ori pe saptamana si nu mai mult fa un ceai de musetel si expunete la aburi cat de mult poti, astfel pielea se va inmuia si se va usura scoterea punctelor negre. Dupa scoterea lor incearca sa iti pui o masca de argila, gasesti la farmacie la plicuri sau cutie de la Aslavital, cutia e in jur de 10 lei, mai poti incerca sa iti faci gomaj de doua ori pe saptamana cu bicarbonat indiferent de tipul de ten pe care il ai sau daca tenul e uscat iti faci gomaj cu tarate de grau, si daca e gras cu faina de malai. Apoi iti inchizi porii cu un tonic si eviti sa aplici produse coametice in urmatoarea jumatate de ora, sau daca se poate chiar deloc.
Te mai poate ajuta si sucul de lamaie, iti tamponezi fata cu el mai ales dupa ce te-ai expus la aburi. Sper ca sfaturile mele iti pot fi de ajutor, bafta cu aia negrii mititei!

| mirela15 explică (pentru Ana2333):

Multumesc.Cititi cumva Agatha Christie? laughing

| Ana2333 a răspuns:

Ma poti tutui linistita, cat despre citit, am citit cartea de curand hehe

| Ana_Mihaela_2000 a răspuns:

Cea mai buna este mierea sau faguri facuti de albine, te dai cu miere pe fata si o sa mai treaca, sau dupa ce le storci pune pasta de dinti cu menta si nu o sa ti se mai infecteze, dar depinde de tipul tau de ten

| ChertesDeea2710 a răspuns:

Poti folosi o masca cu argila, se gaseste la orice farmacie sub forma de pliculete si costa 2-3 lei. Sper ca ti-am fost de ajutor

| GoodEnough a răspuns:

Pe mine m-au ajutat următoarele trei retete:
1. Para razuita cu iaurt natural pe fata 5-10 minute si clatesti. Repeta zi de zi timp de o săptămână-doua
2. Dimineata cand te speli pe fata fa i masca din miere de albina si scortisoara. lasa pe fata 10 min. Si clateste. asta merge si pentru par uscat. repeta zi de zi o sapt.
3. Ceai de sunătoare, tei, menta, coada șoricelului sau alte plante medicinale din ala la pliculete amesteca-l cu coja de portocala rasa si zeama de lamaie sau portocala. Intinde-l pe fata pentru 10 min. Clateste.
Nu intersecta aceste retete. fa- le pe rand!