| roxx a întrebat:

Bunahappy.sunt blonda.am parul cret... ochi albastri. ce mi-ati recomanda.in materie de hair style si make-up in conformitate cu varsta mea (16ani). si tendintele primavara - vara 2009hee hee. va multumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Bucura-te ca Dumnezeul te a "dotat" cu maximul, ce-si cauta toata lumea! Nu-l strica, doar ajusteaza-i lungimea, unde-i uzata!
Alte femei dau bani grei pentru o asemenea podoaba capilara si ochi albastrii!
De barbati nici nu vorbesc...

1 răspuns:
doiny
| doiny a răspuns:

In machiajul persoanelor cu parul blond se vor folosi farduri care sa nu faca contrast prea mare ci sa fie cat mai pastelate.
Daca ai parul blond si ochii albastri aplica un fond de ten gras sau fluid fiindca de obicei pielea este mai uscata. Se va opta pentru culorile bej, bej inchis, bej auriu.
Fondul de ten va fi intins peste un foarte fin strat de crema grasa si hidratanta, care a fost bine masata ca sa intre repede in piele si stearsa apoi cu un servetel. Daca nu intrebuintezi fond de ten poti folosi numai pudra ceva mai inchisa la culoare decat obrazul.
Peste fondul de ten vei face corecturile si vei aplica pe obraji fardul gras potrivit formei acestuia; vei pudra apoi cu o pudra cu un ton mai deschis decat fondul de ten.
Fardul il vei aplicat in strat subtire.
Ochii, care sunt si ei sensibili, vor fi fardati, dar numai cu produse de buna calitate care sa nu irite si ai caror coloranti sa nu produca alergie.

Machiaj de seara pentru persoanele cu parul blond si ochii albastri

Machiaza pleoapele cu farduri de culoare bleu, verde turcoaz si chiar roz. Marginile genelor si a pleoapelor inferioare nu se vor sublinia, ci numai se vor colora cu o usoara dunga, fie maro, fie bleu sau verde.
Genele le vei colora cu rimel de culoare maro inchis sau bleumarin pentru a nu face contrast prea mare cu ochii si parul. Sprancenele vor fi subtiri si colorate maro deschis.
Pentru buze se recomanda un gloss roz. Daca ai parul blond auriu poti completa machiajul cu un gloss cu o tenta mai pronuntata spre rosu.

despre ce coafura ti s-ar potrivi afli mai multe pe acest site:http://www.121.ro/......-2009.html