| Madhu a întrebat:

Sunt blondă și părul imi este in general foarte uscat si se rupe ușor. Îl ingrijesc foarte bine și nu mai pică atât de mult. Zilele acestea am încercat ulei de cocos. Am dat pe păr si am lăsat circa 30 de minute sa acționeze si am făcut baie. După uscare avea o tentă ușoară cum că ar fi gras. A doua zi nu a avut nimic însă a 3-a zi este foarte gras deși este spălat. Părul meu normal nu este gras. Fac duș o dată pe săptămână si abia înainte de spălare cu două zile mi se îngrașă părul. Ce as putea face ca să își revină la normal părul? Să folosesc placa? Eu in general nu folosesc placa sau altceva sa mi-l ard.

13 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu folosesc uleiuri pe par (de cocos si de masline in special) de ani de zile, saptamanal. In primul rand nu sunt de ajuns 30 min. Ca sa isi faca efectul are nevoie de minim 3 ore.
Si in al doilea rand, nu am observat niciodata sa mi se ingrase parul de la ulei atata timp cat il samponez bine de 2 ori si folosesc un sampon care chiar sa curete (cum ar fi Head&Shoulders, Wash&Go), nu din alea cu balsam in ele.
Eu zic sa mai incerci cu uleiul de cocos dar sincer sa iti spun mie cel mai bun mi se pare uleiul de masline, e cel mai hidratant. Eu mai adaug miere si un galbenus de ou. E o masca excelenta si chiar ajuta parul blond deteriorat.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nici un ulei sau tratament nu se da/aplica pe par, toate se dau DOAR LA RADACINA firului de par.
Se tine minim 30de minute, dar este indicat sa stai 2-3 ore cu el pe cap, ca sa-si faca sigur efectul.
Spalarea se face cu multa apa calda si sampon, sau sub dus, cu apa calda si sampon, pana iese tot uleiul din par. Parul nu trebuie sa ramana gras. Ce ai facut tu imi spune ca nu te-ai spalat corect, in mai multe ape, cu mai mult sampon, apoi clatit bine, ca parul sa ramana matasos si alunecos, nu gras sau uleios.
Sub nici o forma nu folosii placa, ca-ti usuca parul si-l arde, in final aratand ca o matura.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Nu sunt expert sau ceva de genul dar nu e normal sa fie uscat daca iti faci dus o data pe saptamana? Mi se pare un pic cam rar, eu as incerca sa-mi fac macar o data la 2 zile, nu neaparat sa folosesc si sampon de fiecare data.

| Madhu explică (pentru Violleta2022):

Din contră, l-am spălat de trei ori cu șampon si am aplicat balsam. Dupa a rămas mătăsos. Am clătit cu foarte multă apa si nu avea nimic. S-a îngrașat la rădăcini, in rest este bun, doar acolo e problema care a apărut după 2 zile

| Madhu explică (pentru Furnicuta000):

Nu pot să folosesc așa ceva că îmi pică părul… Am folosit și pica foarte mult. Am un păr foarte ciudat. Acceptă doar unele șamponuri. Acum folosesc ceva de la Kallos si Cien (Ldl care conține keratină) si fac o treabă minunată cu el. Știu că trebuia mai mult, dar am încercat pur si simplu. A fost clătit bine. Dacă nu a avut timp să acționeze, atunci de ce s-a îngrășat?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Madhu):

Pai eu ziceam ca alea 3 ore sunt necesare pentru ca uleiul sa hidrateze firul de par, nu am zis ca nu are timp sa se aseze si sa iti imbacseasca parul. E normal sa devina uleios de la ulei. Si eu tot o data pe saptamana il spal.
Eu raman la ideea ca trebuie sa scoti bine uleiul din par ori cu mai multe samponari ori cu un sampon puternic degresant (cum am spus, Head&Shoulders nu dezamageste niciodata), cantitatea de apa nu conteaza. Daca ti se pare ca ramane aspru dupa samponare nu e nicio problema, folosesti o masca din comert dupa samponare si clatesti doar cu apa apoi.
Si eu am fost 6 ani blonda si ador blondul dar aceeasi problema aveam si eu. Daca nu bagam ulei la greu in el se rupea ingrozitor (dovada ca am renuntat cateva luni la uleiuri si am ajuns cu el scurt in fata), cadea foarte mult de imi venea sa plang si era si greu de intretinut. Blondul e foarte pretentios si foarte greu de intretinut. Eu nu am mai suportat si am renuntat sa il mai vopsesc acum fix 2 ani. Acum nu imi mai cade deloc parul si nu mai am nicio grija.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt curioasa cum ai ajuns tu la concluzia ca uleiurile se aplica doar la radacina. E fix invers. Ce rost ar avea sa aplicam ulei de masline sau cocos la radacina? E total inutil pentru ca radacina este deja protejata de acel sebum pe care il avem cu totii.
Uleiurile se aplica doar pe lungime pentru a hidrata firul de par si a-l face mai rezistent si sa-i mai ia din apectul de par deteriorat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu am ajuns eu la concluzia asta ci naturopatii!
Explicatia este simpla si logica: radacina firului de par este cea care tine si hraneste firul de par, deci ei trebuie sa-i dam hrana.
Ca sa fie simplu de explicat pentru inteligenta ta, am sa fac o analogie: tu hranesti frunzele copacilor si frunzele florilor, sau pui apa la radacina lor?
Punand apa pe frunze, nu faci decat sa le speli, dar nu le hranesti si vor murii curand fara apa si hrana din lichidul cu care le uzi la radacina.
Acelasi lucru se intampla cu parul: uleiul si tratamentele de par se pun la radacina firului de par, ca sa-l hraneasca, hidrateze, regenereze.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ia de citeste aici, vezi ca scrie clar ca uleiul de ricin se aplica pe scalp si la radacina firului de par!
https://www.frunza-verde.ro/ulei-de-ricin

Si absolut toate site-urile cu produse naturiste pentru ingrijirea parului spun acelasi lucru: uleiurile se aplica la RADACINA firului de par, nu pe par.
Pe par se pot aplica doar: geluri, balsamuri, fixativ, spume, creme si alte produse cosmetice, care NU se pun la radacina, sa nu o deterioreze, dar sunt folosite la fixarea si modelarea parului, pentru a-i da o anumita forma sau coafura.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, uleiul de ricin se aplica pe scalp pentru ca este un fel de tratament, ajuta la intarirea radacinii firului de par (scrie si pe sticla). Uleiul de ricin nu se foloseste pentru hidratarea parului pentru ca e mai lipicios si mai vascos. Dar uleiul de masline, de cocos, de argan etc chiar nu sunt recomandate deloc pentru radacina, cum am spus mai sus.

Atata timp cat nu ai experienta cu aceste lucruri eu zic sa nu mai vorbesti din carti. Eu folosesc uleiuri de ani de zile. In cazul unui par decolorat, deteriorat, fragil ele chiar fac minuni.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ia cauta pe net si vino cu dovezi ca uleiurile despre care spun eu mai sus (exceptand ricinul) se aplica la radacina. Nimeni nu face asa ceva, e inutil, radacina nu are nevoie de uleiuri, parul deteriorat si uscat are nevoie de hidratare. Eu zic sa mai lucrezi un pic la logica, se vede ca nu prea gandesti deloc logic. Si macar daca ai studia putin acest aspect, unde nu ai experienta deloc pentru ca daca ai fi avut nu ai fi vorbit prostii.
Doamne fereste sa se ia cineva dupa tine si sa inceapa sa isi dea la radacina cu ulei de masline, cu timpul i se va ingrasa rau parul.

| Madhu explică:

Știu ce îi place legat de șamponuri, balsamuri, măști și de aia știu să îl îngrijesc. Am verișoara care e blondă, dar părul e mult mai dezastru decât al meu. Eu il am lung până la mijlocul spatelui și cu cât mai lung, cu atât ruperea e mai usoara. Este ceva nou pentru mine uleiurile și am citit și eu pe internet, zice să se aplice pe tot firul de păr. Sunt neștiutoare pentru că e prima dată, dar cu toții am fost așa.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Madhu):

Nu vorbeam de tine, in niciun caz.
Vorbeam de cele ca aia de mai sus, auzi de 20 ani isi da cu ulei de cocos la radacina laughing pariu ca nu a avut niciodata parul blond sau vopsit in general, altfel nu ar avea cum sa vorbeasca asa prostii. E ok ca nu stii dar sa te mai apuci sa dai si sfaturi categorice asta e prea de tot.

Eu acum am parul foarte lung si l-am facut un fel de balayage, pana la umeri e parul meu natural apoi parul blond. Si de partea blonda am grija cu masti cu uleiuri facute in casa cum am mai spus, in care adaug in functie de ce am, pe langa ulei: avocado, galbenus de ou, miere, banana etc. Apoi folosesc si masca din comert dupa ce il spal cu sampon, trebuie neaparat sa folosesti si tu o masca din comert, va ajuta la domolirea si descurcarea parului. Deocamdata se rupe doar daca trag de el mai tare. A fost o perioada in care am renuntat sa il mai ingrijesc si il spalam doar cu sampon si balsam si s-a rupt groaznic. Ma intreba lumea daca m-am tuns. Apoi l-am mai reparat cand am inceput iar cu mastile si nu se mai rupe.

Desigur ca daca folosesti sampon, balsam, masca din comert profesionale va fi mult mai bine.

Cauta pe Youtube sau pe google si o sa vezi ca netul e plin de clipuri gen "rutina mea de ingrijire a parului" sau mai bine cauti in engleza "my hair routine" si o sa vezi ca mai toti au aceleasi sfaturi. Ca sa fii sigura uita-te la cei care lucreaza in saloane sau chiar la medici dermatologi si nu numai. Sunt si oameni de specialitate care fac aceste clipuri.