| AnastasiaElena a întrebat:

Am si eu o problema, am parul gras. Ii fac baie o data la doua zile si el a doua zi se ingrasa. Daca nu ii fac baie trei zile se ingrasa si mai tare. Nu pot sa ii fac baie in fiecare zi pentru ca imi stric scalpul. Eu am auzit ca exista un sampon uscat care il face sa arate bine. Chiar este asa bun acest sampon uscat? Stiti voi alte metode de a reusi sa il fac sa nu se ingrase dupa o zi de la spalare?

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Buna happy
Aceeasi problema o am si eu. Daca imi fac baie pe cap luni, miercuri trebuie sa imi fac iarasi. Ca sa nu fie nevoie sa imi fac miercuri dimineata si sa pot merge si la scoala fara sa arate prea aiurea, folosesc samponul uscat verde de la Oriflame - costa 15-18 lei.
Trei marci de sampon care mi s-au potrivit foarte bine au fost: Nivea Volume Sensation(ii ofer nota 8), Pantene Aqua Light(nota 9) si Head & Shoulders 2in1 relief(este cel cu frunza de menta pe el) - nota 10; chiar daca este 2in1, sampon si balsam, nu mi-a ingrasat deloc parul, ci am reusit sa il mentin 3 zile. Mi-am facut baie luni dimineata si apoi joi dimineata. Parul nu a aratat deloc gras in ziua 2, ca inainte. Sunt extrem de multumita si data viitoare astept sa incerc si varianta clasica. Desi au fost destul de mediatizate si li s-a facut o gramada de reclama, am folosit o data cand eram mai mica si nu aveam probleme cu parul gras, apoi acum cativa ani unul cu lamaie tot de la ei, care nu mi-a facut bine si de atunci nu m-am mai incumetat. Insa acesta mi-a prins foarte bine.
Aa, si folosesc si balsam de par, doar pe varfuri sau pana la jumatatea parului. Atata timp cat nu urci cu el spre radacini nu e nicio problema. Incearca-l, ia varianta mica prima data si daca iti prieste, ia-l in varianta maxi.
Poti folosi si putin otet, o lingurita la clatire, diluat cu apa si masat pe pielea capului, dar nu de fiecare data. Degreseaza excelent si mirosul se duce in maxim 30 de minute, odata cu uscarea parului.
Zi frumoasa iti doresc! happy

4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Incearca sa speli cu samponul WASH & GO sau HEAD & SCHOULDERS! Sint foarte bune pentru orice tip de par!

| AliGab a răspuns:

Urmezi un tratament pentru par gras si incerci sa il speli mai rar

| Lilulilu123 a răspuns:

Iti recomand samponul uscat. Face minuni!
Si eu am parul gras si samponul uscat e salvarea mea.