| TrottiForYouOfSurprise a întrebat:

Buna sunt in clasa a 6-a si am o intrebare. As avea voie sa ma machiez la scoala? Adica nu nu stiu ce machiaje dar asa un creion, rimel, etc. Vreau sa zic ca scoala mea nu e stricta adica nu cere uniforma si parul legat. Adica va intreb asa de bun-simt!
fundita la cel mai intelept raspuns

Răspuns Câştigător
| Năpârlici a răspuns:

Iti dai seama ca acum nu o sa incepi sa te machezi cu culori stridente sau foarte mult negru, rujuri foarte aprinse etc. la urma urmei e si inestetic pentru varsta ta. Daca chiar nu esti multumita de frumusetea ta naturala poti adauga un rimel maro alaturi de un fard crem sau bej (nu este chiar necesar) si un gloss deschis. Eu optez pentru a mai astepta putin, dar daca chiar vrei aceasta schimbare nu folosii fondul de ten, tus si asa mai departe, strici frumusetea ta naturala si este pacat. In orice caz, un rimel si un gloss va prinde bine unei schimbari pe care vrei sa o acorzi infatisarii tale. Incearca sa te bazezi pe niste accesorii mai dragute sau o tunsoare care te poate avantaja pentru a face o schimbare pentru ca banuiesc ca asta vrei de fapt. Nu ajunge sa folosesti zilnic machiajul.

Ps: Nu cred ca profesorii vor face tam tam daca esti data cu un rimel, un gloss sau ceva care este indiscret si finut.

Bafta!:*

13 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Nu face asta, gresesti. Esti inca un copil, risti sa iti strici frumusetea pura. Ai timp pentru machiaj. Daca tii neaparat sa fii putin cocheta, incearca un rimel transparent, balsam de buze/gloss transparent. E mai mult decat suficient. Bafta la scoalahappy

Răspuns utilizator avertizat
mira
| mira a răspuns:

A te machia din cl. a 6-a inseamna sa-ti furi anii si copilaria.Ai putina rabdare. Timpul zboara.

| PrincessConsuela a răspuns:

rolling eyes serios... e exagerare. Daca vrei si iti place normal ca potiwinking Eu sunt la liceu, nu dau pe branci cu machiajul, dar rimel si fond de ten nu iti cere nimeni sa nu folosesti, ca doar nu e comunism. Ce naiba. La unele scoli sunt atatea restrictii incat uniforma buna ar fi salopetele portocali. Fa ce crezi ca e bine. La varsta ta nu prea sti, dar sigur iti dai seama pe parcurs daca ai procedat corect sau nu.

| chipicao2 a răspuns:

Pai uita'te sa vezi daca alti copii se macheaza si tu poti sa te machiezi.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Chiar dacă şcoala nu are reguli stricte, e bine să ştii că unii profesori apreciază foarte mult aspectul natural al elevilor.

De exemplu, eu am o profesoară care pune note mai mici decât meriţi dacă te vede machiată.

Dacă şi colegele tale se machiază, atunci poţi folosi şi tu cosmeticele dar nu într-un mod foarte observabil.

Dacă ele nu se machiază, nu e bine să dai tocmai tu tonul.

| Aesir a răspuns:

Nu sunt sanatoase machiajele pentru tenul unei fete de la varsta asa frageda.

| dana85 a răspuns:

La varsta ta, nici machiajul la scoala, nici acasa happy nu este sanatos. Orice tip de machiaj, in special cel de ochi si fondul de ten, imbatranesc prematur tenul.Tu, la varsta ta, ai o stralucire speciala, fara machiaj.

Răspuns utilizator avertizat
| Aide a răspuns:

Machiaza-te! iti jur la scoala noastra (nu este stricta) avem voie dar ai grija sa nu exagerezi! profesorii au ochi de cotoi batran si siret

| Crypt a răspuns:

Ai voie!
Ai dreptu la propia exprimare.
Daca profesorul iti spune ceva te adresezi directorului.
Cum sa nai voie bineinteles ca ai voie din clasa a 5 ai voie.
Fundita?

| TheWhiteTiger a răspuns:

Sunt a9a si nu iti recomand sa te machiezi in clasa a6a.
Cand cresti vei vrea sa experimentezi lucruri noi,e normal, dar daca incepi de pe acum cu rimel, fard etc vei ajunge sa vrei mai mult peste ani umplandu-ti chipul de prostii.Eu nu zic sa nu te machiezi deloc in viata, dar mai tarziu, crede-ma ai timp si sincer mie mi se pare mai frumos un chip liber ce respira usor fara chimicale.
Dar daca vrei neaparat sa te machiezi sa fi in pas iti recomand sa-ti dai cu un rimel transparent sau luciu de buze etc...
Iti urez succes la scoala si fii tu acea fata care e cea mai frumoasa fara vopsea pe unghii si carbune pe ochi.

| Schumpy a răspuns:

Dupa parerea mea, asta e o intrebare la care trebuie sa iti raspunzi tu singura... caci deocamdata esti numai clasa a 6-a, fata ta e inca finutza, nu merita sa te strici de acum cu farduri, chiar daca sunt numai rimel sau creion... ai timp toata viata pentru asa ceva si o sa te saturi la un moment dat, iar daca de acum incepi cu fardurile, ce va fi cand vei fi a 9-a sau a 10-a? in plus, o eleva nefardata si naturala e mult mai apreciata de toata lumea