| mateia821 a întrebat:

Buna! Cum o conving pe mama mea sa ma lase sa ma machiez? Am 13 ani si prin ‘machiez’ nu ma refer la cine stie, doar rimel, putin creion de ochi, iluminator si sprancenele aranjate cu o perie. Nu am intrebat-o daca ma lasa pentru ca mi-e frica. Intr-o zi cand sa merg la scoala, m-am intors de la baie si mama a spus sa ma uit in ochii mei dupa care spune ‘am crezut ca te-ai machiat ca te certam’. De asta imi e frica sa o intreb. Eu deja am machiajele si le folosesc insa ea nu stie. Toate colegele mele stiu ca mama imi da voie, insa pare suspicios ca ma demachiez cand sunt cu ea. Am ajuns in punctul in care as suporta orice lucru rau venind din partea mamei doar ca sa ma lase sa ma machiez.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o mama normala la cap nu-si va lasa fetita sa puna farduri si machiaje la 13 ani, ca nu-i normal sa imite femeile mature!

Tu esti fetita mica si ai tenul foarte delicat si fargil ca sa-l uratesti, punand farduri care se preteaza la femeile de peste 30-35 de ani.
Colegele tale ori au mama proaste, ori se machiaza pe ascuns. Dar tu daca esti fata desteapta nu copia toate prostiile si nenorocirile de la colegele tale, dimpotriva, te feresti sa faci ceea ce fac ele.

| Alexandrahi a răspuns (pentru Violleta2022):

Serios. Cred ca te aștepți sa se joace încă cu păpușile. Dacă se da cu puțin rimel și gloss nu înseamnă că se da cu farduri ca să își distrugă fata și nu imita femei mature. Dacă ea se simte mai bine, se simte mai încrezătoare în ea, nu înțeleg dc nu ai putea sa o lași sa se dea cu puțin rimel.

| gabicoo a răspuns:

Te machiezi în perioada in care e plecată în străinătate! Atunci nu știe ce faci!

| VoidEternal a răspuns:

Off... E chiar trist ce spui. Nu faptul că nu te lasă mama ta sa te machiezi, ci faptul că machiajul e atât de important pentru tine încât să zici că ai suporta orice din partea ei daca te-ar lăsa.

La drept vorbind, nu mi se pare că exagerezi dacă e vorba doar de puțin rimel la vârsta pe care o ai, dar e trist că anturajul pune o asemenea presiune asupra ta, încât doar faptul că nu ai o dunga neagra sub pleoape te-ar face să te simți lăsată pe dinafară.

Eu zic sa-i explici că vrei doar sa te dai cu puțin Rimmel, daca te lasă bine, daca nu, nu. Totuși cred că o să te lase. Daca ți-e prea frică (in fond tu știi mai bine ce fel de relație ai cu mama ta), aștepta macar până faci 14 ani.

| RaduRobertRO a răspuns:

Stai de vorba cu ea cinstit si daca "e de treaba" o sa te inteleaga.

| Endy22 a răspuns:

Simti esti "prajita". Mai era una care e prajita pe aici. Ascult-o pe mama ta ca ea stie ce e bine pentru tine in momentul de fata. Mai tarziu vei realiza si tu ca stie.