| DzEk0 a întrebat:

am o problema.am 13 ani 1.54 inaltime si 70 de kg. Vreau foarte mult sa slabesc. spuneti-mi ce trebuie sa fac Dau Fundahappy

Răspuns Câştigător
| ZuZuLiNka a răspuns:

1. trebuie sa mananci corect cam la aceleasi ora in fiecare zi;
2. trebuie sa mananci cate putin, nu pe saturate, la fiecare 3-4 ore;
3. sa nu ratezi niciodata micul dejun;
4. masa de seara nu trebuie sa fie dupa ora 19:30;
5. sa elimini sau macar sa consumi cat mai putine grasimi, prajeli, dulciuri, sucuri;
6. sa consumi alimente de calitate pregatite mai mult prin fierbere, coacere sau frigere;
7. sa te straduiesti sa mentii un regim alimentar;
8. sa nu uiti de miscare!
08:00 Un sandwich cu paine integrala branza, sunca de praga, rosii sau catraveti
10:00 un fruct
12:00 o friptura cu salata (sau orice altceva care nu contine grasimi sau carbohidrati)
16:00 un fruct
18:00 o supa

4 răspunsuri:
| Bitzy a răspuns:

Bună!
Fă mult sport.De preferabil un sport în colectiv ca să fie mai distractiv!hee hee
Bea multe lichide, dar nu sucuri.
Renunță la dulciuri. Mănâncă mai puțină pâine dar nu renunța la ea definitiv deoarece pâine îți „ține de foame" o perioadă mai lungă de timp.

Răspuns utilizator avertizat
| cflori a răspuns:

Primul sfat, sa nu cumva sa incepi sa te infometezi sau sa ti tot felul de diete gasite pe net.La varsta ta e total nerecomandat.
Ce trebuie sa faci este muuuuult sport!
Ia-ti prietenii si mergeti in parc la alergat, dati cateva ture de parc, in fiecare seara sau dimineata cand nu e foarte cald ar fi excelent.
Renunta la dulciuri, fast-food si sucuri carbogazoase, si cartofi prajiti.
Ca tot e cald afara mananca ceva usor.Ca si desert iti poti face salata de fructe cu frisca dietetica se gaseste in orice supermarket.
A, si bea multa apa!
Daca esti pofticios/a ia o portie mica mica din ce poftesti, spre exemplu doar o patratica sau 2 de ciocolata, dar nu zilnic.
Nu te astepta sa slabesti in 2 saptamani, va dura ceva dar cu rabdare ai sa reusesti.Ai vointa si ocupa-te de asta mai tarziu ca sa nu ai astfel de griji cand ai sa mai cresti.
Spor!

| KamyGirl a răspuns:

Salut! :* In primul rand,trebuie sa te lasi de mancat dulciuri ( sau cat se poate de rar), evita mancarurile grase, cu ulei, sau sarea.dar mai ales produsele de la Fast-Food. Incearca sa te abtii de la ele, pentru un anumit timp. Si mananca des salate, fructe si legume! Succes! :*