| UnCopilMicuts a întrebat:

Am o problema cu parul. Inainte sa mi-l stric aveam parul foarte des si lung. L-am decolorat, l-am vopsit, l-am ars cu placa si intr-un final m-am tuns foarte scurt. Acum il am aproape de umeri. L-am mai intins din cand in cand si la fel sa deteriorat. Acum am renuntat la placa si la vopsea. Acum parul meu e foarte rar si deteriorat si ars, iar cand fac baie imi cade aproape 2 pumni de par. Am cautat pe net am incercat diferite produse sa imi creasca inapoi lung si sa se indeseasca dar degeaba. Am incercat cu ulei de ricin, cu petrol, am incercat tonic capilar de la dacia plant dar nimic mai tare imi cade si se usuca. Am 19 ani. Fetele care ati patit asta va rog din suflet dati-mi niste sfaturi, "leacuri babesti", masti facute in casa pentru varfuri si pentru regenerare sau macar pentru indesire. Nu stiu ce sa-i mai fac. Va rog mult fara jigniri. Doar de la cele care ati trecut prin asta. Sper sa ma intelegeti. Nu am nevoie de extensii sau de asta, vreau doar sa am parul ca inainte. Pe net scrie fel si fel de prostii. Multumesc! :* va pup

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Am fost, si sunt in exact aceeasi situatie ca a ta.Nu o sa te mint, dar o data parul ars, acesta nu mai poate fi reparat.Nu exista, nu s-a inventat inca un tratament minune. Poti doar sa-i imbunatatesi aspectul cu produse de styling, care pe moment sunt ok, dar pe termen lung..dezastruos usuca si deterioreaza parul si mai tare.Nu ai ce sa faci. Tunde-l la o luna jumate-2 cate un cm,renunta DEFINITIV la placa, feon ondulator si orice, fiindca, chiar si,, din cand in cand" e extrem de daunator parului in aceasta stare pe care tu ai descris-o(in care e si al meu). Renunta la sampoanele agresive si la spalarea frecventa.De 2 ori pe saptamana e mai mult decat suficient.Eu folosesc acum doar sampoane de bebelusi, m-a ajutat si cu parul gras(chiar daca pare ca e invers ca ar trebui sa inrautateasca) dar e si mai bland cu scalpul(imi decoloez lunar radacinile) si cu parul deja deteriorat.Foloseste o masca(din comert, oarecare) intens hidratanta, e mai buna decat balsamul, crede-ma. Aplic-o mereu dupa samponare si las-o p par 15-20 de minute, apoi clateste cu apa calduta spre rece.Nu mai incerca tot felul de produse minune care promit refacerea parului, pentru ca in cazul parului deja ars, nu mai ai ce sa faci, decat sa astepti, si sa fi cat poti de blanda cu el.Ai grija mare la pieptanat, iar noaptea prinde-l foarte lejer.Mai mult de atat, crede-ma ca nu mai ai ce sa faci, decat sa ai grija de el, sa nu il mai agresezi si sa astepti sa creasca, pe masura ce creste sa tunzi din el.Inteleg ca ti-e ciuda cand vezi una cu parul pana la fund si des, stiu cum este, dar trebuie sa avem rabdare, si sa nu ne lasam prostite sa mai dam bani pe tot felul de tratamente, care fac si mai rau.Succes!:*

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate-mi amintesc ai mai pus o intrebare cu ceva mai mult timp in urma despre cum sa iti faci parul.Si ti-am zis sa il lasi cum e ca vei avea probleme cu el.M-ai cam repezit atunci.Acum cauti leacuri.Imi pare rau pentru tine.

| UnCopilMicuts explică (pentru darrio2007):

Eu am parul asa de cand ma stiu uscat. doar cand eram mai mica il aveam foarte des. nu suportam sa il am asa imi statea aiurea. Ma rog am renuntat de mult la vopsele iar cu placa nu ma mai intind mereu. nu stiu ce are acum. il am aproape de umeri si mereu ma tund din varfuri il am si despicat iar cand fac baie imi cade o gramada. cand fac baie da impresia ca e foarte des dar dupa prima zi se lasa, deoarece e foarte rar. iar ca sa ma tund in alta parte la cineva cu mana mai usoara nu pot caci daca le cer un cm ele ma tund 10 cm nu 1... asa stie ele. in timpul asta am bagat detoate in el si nici un rezultat. am mai citit de niste produse pe net dar... mi ca le cumpar degeaba. sunt atat de stresata, nu stiu ce sa-i mai fac. dupa ce ca il am scurt am si foarte rar. si ce stii tu despre par? serios, tu esti baiat

| darrio2007 a răspuns (pentru UnCopilMicuts):

Am sotie.Are cam aceleasi probleme.

| denisadr a răspuns:

Buna. Acum ceva zile am gasit un produs care spune ca e miraculos, regenereaza firele de par arse, il face sa creasca mai repede si sa aiba volum, se numeste miracle oil, dar cand nu este la reducere costa 200 ron sau ceva de genul, dar pentru ca e foarte scum si nu e garantat faptul ca ajuta, eu am ales din ingrefientele sale ceea ce se găsește in mod obișnuit si vreau sa imi fac o masca.
-zeama unei lamai
-piper negru
-ulei de ricin
-un avocado
Le amesteci si le pui intr-o sticluta. Inainte de a te spala foloseste 10 mililitri, masând, ca sa intri in piele, dupa acoperi capul cu un prosop timp de o ora si te speli ca de obicei.
Inca nu am folosit, dar chiar daca nu o sa regenereze parul tot o sa creasca mai repede(din cate am citit) si o sa poti sa taia lunar din el pana cand nu o sa mai fie ars.
P.S. Produsul acela(Miracle Oil) promite ca parul sa creasca 18 cm intr-o luna, deci o sa te ajute macar un pic masca asta, poti incerca totul te costa pana in 10 lei.

| AliceInWonderland2380 a răspuns:

Increaca sa il speli cu ou batut(ca pentru omleta) amestecat cu putin ulei de masline si niste apa calduta. Aplica ca si samponul si lasa-l sa actioneze~10min. Limpezeste bine, daca nu s-a luat tot da si cu sampon.

Asta m-a ajutat pe mine sa nu imi mai cada parul asa de rau. Si mie imi cadea rau dar din alte motive(lipsa de calciu si vitamine de la infometare indelungata).

Parul trebuie spalat asa daca e lung cam la 3 zile, daca e scurt cam la 2 zile sau chiar in fiecare seara