| Marya_7001 a întrebat:

Am o problema cu parul. se ingrasa foarte repede. Am incercat tot felul de sampoane pentru par gras, de urzica si altele, dar fara niciun efect. M-am saturat sad. la 2 zile trebuie sa-l spal ca sa nu mai fie asa unsuros. Aveti vreo idee. ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| bianca9422 a răspuns:

Mergi la farmacie si cumpara un sampon 100% natural cu care sa te speli, mentioneaza si faptul ca parul ti se ingrasa foarte repede
stai linistita ca nu e scump si va da rezultate

cateva sfaturi foarte importante:
1. aplica sampon pe lungimea parului nu pe pielea capului
2.nu iti freca foarte tare scalpul crezand ca il cureti, din contra ti se va ingrasa si mai tare parul
3.clateste-te cu apa cat suporti de rece si cat poti de mult
4.nu te piptana cu parul ud, a doua zi dupa ce se va usca complet

eu am incercat toate astea si totul a fost bine
sper ca te-am ajutat

6 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Trebuie sa gasesti un sampon care sa se potriveasca parului tau, eu am incercat Squanorm -Ducray si Alpecin , ambele pentru par gras si nu si-au fc nici un efect. Asa sampoane pentru par gras mai sunt Vichi Dercos, Sabal, Alpecin - sunt doua pentru par gras, Apivita, Foltene, Herboschopy si cam atat. Chestia e ca sunt cam scumpe si sa dai 30 40 RON pe unul si sa nu isi faca efectul e nasol. Poti sa nimeresti unul de la care nu faci matreata si te speli o data la 3 seri. Eu asa fac cu Squanorm si e cat de cat ok. Dc te duci la dermatolog tot pe incercate ti le da.
Referitor la cele obisnuite Pantene Prove, Head & Sholders, Syoss nu prea ti le recomand dar dc esti tentata poti incerca

| alinoovsky a răspuns:

Salut! Si eu am avut aceeasi problema ca si tine.In primul rand, nu trebuie sa mai folosesti balsam pentru par(daca folosesti), in loc de balsam te poti clati cu suc de lamaie.Cumpara de la farmacia naturista sapun cu sulf(costa vreo 4 lei), Este foar eficient, daca il folosesti mereu.Inainte mi se ingrasa parul la 2 zile dupa ce il spalam,de cand folosesc sapun cu sulf, nu mai am asa probleme, e drept ca mi se mai ingrasa parul dar dupa 5 -6 zile de cand il spal. Sper ca te-am ajutat!

| annna a răspuns:

Incearca sa te speli mai rar la 3-4 zilewinking

| GenetiX a răspuns:

Fa o dilutie de apa/otet in procente egale, cu care te vei clatii dupa ce-l speli. nu mai clatii cu apa dupa asta.

| shnako a răspuns:

Spala-l mai rar (gen odata pe saptamana) si incet incet se obisnuieste. Da, stiu ca e scarbos, dar la mine a mers (totusi eu am par scurt).

| Marcelo a răspuns:

Spala parul in toata ziua dar.