| beautifulkiss a întrebat:

Buna TPU am si eu o mica problema.Am parul foarte aspru.
Cand il pieptan sta destul de bine, dar dupa se mai incurca si se electrizeaza si arata neingrijit.Arata de parca nu mi-as ingriji parul.Am incercat o masca de par cu ananas si inca ceva numai stiu sigur, balsam de la garnier cu orhidee, sampon cu nuca de cocos pentru par stralucitor si nimic nu ma ajuta decat pe moment.
Mentionez ca nu folosesc placa, pheon, spuma, fixativ etc.
Sper sa ma puteti ajuta. Daca ati patit si voi fetelor si ati reusit sa scapati de acest par aspru va rog sa ma ajutati.
Dau funda.Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încearcă să pui 2-3 picături de ulei de ricin pe vârfuri ca apoi să-ți plimbi mâinile prin tot părul până nu mai ai nicio urmă de unsoare pe palme.
Alege o tunsoare lejeră care să nu necesite clame, elastice, agrafe, etc. De asemenea utilizează un pieptăn cu peri din lemn, un șampon pentru păr disciplinat (cel de la Avon, inclusiv balsam și spray) și un strop de ceară pentru fixare.
Cu plăcere.
Pa, pa.

| Daria a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Am parul cret, aspru si electrizat.Eu nu ma mai piaptan, stiu ca suna ciudat, dar e sfatul unui stilist:)Si parul meu e Ok acum.Folosesc masca de la Kallos cu vitamine si morociv si piersici parca, uite o poza:http://www.google.ro/......tp?/imgres r:3, s:0.Eu din asta imi iau si e foarte buna.Se aplica pe parul ud, stai cu ea pe cap 15-30 de minute, apoi te clatesti bihne.Ai grija ca ramane sampon daca nu te clatesti bine:))
De asemenea foloseste si un sampon special pentru parul aspru din ulei de masline.Pe acesta il folosesc eu:http://www.google.ro/......tp?/imgres r:4, s:0&tx=17&ty=70.
Deci, cel mai important, sa nu te piepteni decat cand faci baie si sa folosesti sfaturile mele.Pe mine m-au ajutat.:*
Succes:)

| chels95 a răspuns:

Pt par aspru(deshidratat) iti recomand balsamul hidratant de la Botanics http://www.google.ro/......tp?/imgres r:1, s:0. Poti incerca si gama Elseve Liss intense.

| micutzagirl a răspuns:

Si eu am par cu probleme. eu folosesc masca reparatoare intensivă de la SATINIQUE™ http://www.amway.ro/catalog?table_id=productList&page=1&category=1055 este foarte buna si chiar iti "repara" parul. daca doresti un tratament mai de durata poti sa incerci suplimentul alimentar Biotina C Plus de la NUTRILITE™ http://www.amway.ro/catalog?category=1005 este special pentru regenerarea parului, a pielii si a unghiilor :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut parul asa. dar acum nu-l mai am,

am scapat de acel par aspru spalandu-ma in fiecare seara pe cap cu orice fel de shampon si cu un balsam pentru volum si stralucire, iar dupa ce aplicam balsamul imi " pieptanam " parul cu degetele, apoi clateam, si intr-o saptaman si ceva nu mai aveam parul aspru, si acum toata lumea imi adora parul, sper ca sfatul meu sa te ajute la fel cum m-a ajutat pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut parul asa. dar acum nu-l mai am,

am scapat de acel par aspru spalandu-ma in fiecare seara pe cap cu orice fel de shampon si cu un balsam pentru volum si stralucire, iar dupa ce aplicam balsamul imi " pieptanam " parul cu degetele, apoi clateam, si intr-o saptaman si ceva nu mai aveam parul aspru, si acum toata lumea imi adora parul, sper ca sfatul meu sa te ajute la fel cum m-a ajutat pe mine. apropo, numele meu este Adriana Petruta, am 12 ani si ce tiam spus mai sus nu este gluma, este chiar real, daca vrei sa vorbesti cu mine id-ul meu este adry_petrutza_number1.