| asdfghevere a întrebat:

am un exercitiu la romana si nu stiu sa il fac. poate ma ajutati voi : alcatuieste enuntiri in care deasuprea sa fie : prepozitie si substantiv. eu sincer nu stiu am intrebat-o si pe sora mea si pe mama si nici ele nu stiu. va rog ajutati-ma. funda

Răspuns Câştigător
| Ronnie35 a răspuns:

Buna! La prepozitie e simplu. De exemplu: Deasupra acoperisului zburau porumbeii vecinilor. Iar la substantiv trebuie sa ai grija sa nu confunzi cu adverbul de loc. La substantiv, sincer, chiar nu-mi dau seama. N-ar fi trebuit sa fie substantiv, ci adverb: DEASUPRA se vedeau...

2 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Deasupra nu are cum sa fie substantiv, poate vrei sa zici adverb si atunci avem de exemplu: Cartea este deasupra.

| ஐღArinaღஐ a răspuns:

Nu ai voie cu exercitii la TPU...citeste regulamentul