| yyyyy a întrebat:

Va rog ajutati-ma la un exercitiu.
1)Alcatuieste un enunt cu omograful cuvantului tarinadin textul dat. eu stiu ca omograf inseamna scriere sau ceva in genul. funda si voturi pentru toti

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si eu, de unde sa stiu ce sens are in textul "dat", daca nu dai si textul?
In principiu, exista cuvantul tarina (accent pe a), care inseamna camp arat si exista cuvantul tarina (accent pe i), care inseamna sotia tarului (conducator al vechii Rusii).

| 孫燕姿 a răspuns:

Omografele sunt cuvintele care se scriu la fel si se pronunta diferit, au alt accent.
Ex.:
Eu sunt VESELA.
Mama a cumparat o VESELA din portela.

Are o HAINA de piele.
Are o inima HAINA.

Sper ca ai inteles