| Damii a întrebat:

As avea si eu o intrebare, deoarece nu am mai prea folosit produse din astea. Deci...la ce se foloseste fondul de ten si la ce pudra? Sau se folosesc amandoua? Si... pudra mai exact la ce ajuta? big grin FUNDA!

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

Fondul de ten se foloseste pentru a acoperi imperfectiunile (riduri, cosuri, pete, semne). Dar inainte de aplicarea fondului de ten, trebuie sa te dai cu o crema hidratanta ca baza de machiaj. Ai grija ca fondul de ten sa fie special pentru tipul tau de ten (acneeic, gras, mixt, normal, matur, uscat si sensibil) si sa fie de aceeasi nuanta cu tenul tau. Pudra se foloseste pentru a fixa machiajul (fondul de ten si corectorul) si ajuta ca machiajul sa dureze cat mai mult. Inainte de pudra, trebuie sa folosesti corectorul care este pentru acoperirea cosurilor sau petelor. Se folosesc impreuna toate aceste 3 produse in urmatoarea ordine: fond de ten, corector si pudra. Dar daca ai tenul acneeic si esti adolescenta, nu iti recomand sa folosesti toate aceste 3 produse ci doar o crema coloranta (combinatie de crema hidratanta si fond de ten) sau un corector. Daca tii neaparat sa folosesti un fond de ten, trebuie sa tii cont ca acesta sa fie non-comedogenic si sa aiba o textura lejera, fara ulei, miros sau coloranti. Inainte trebuie sa folosesti crema hidratanta. Nu trebuie sa mai folosesti corectorul si pudra. Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Fondul de ten e folosit pentru acoperirea imperfectiunilor(pistrui, pete), pentru o culoare uniforma a tenului. Folosit cu o crema de fata inainte pentru hidratare, ca baza, nu va arata urat. Pudra este folosita pentru a matifia tenul, sa nu arate lucios si ajuta la mentinerea machiajului mai mult timp, il face mai rezistent. Dar nu trebuie folosita in exces ca apoi arata urat, ca o masca. Pupic!

| Bixu a răspuns:

Fondul de ten se foloseste pentru a acoperi cosurile sau alte bube pe fata iar pudra la fel. Pudra mai exact se foloseste la fel ca fondul de ten pentru a acoperi unele locuri ale fetei care te fac mai putin placuta.Deci in concluzie pudra si fondul de ten sunt cam acelasi lucru.Amandoua se folosesc pentru a acoperi unele zone alea fetei.Succes!big grin

| Dj14mally a răspuns:

Pudra pentru fatudra e a lucioasa si un sfat daca ai o micuta mustata nu te da cu pudra, iar crema e sa o faca lucioasa(putin) si ascunde mai bine cosuriel, punctele negre.
Deci pudra e pentru a nu se observa chiar asa de tare, doar pentru un ten perfect.

Si totusi daca vrei sa fie bine date cu fondul de ten si apoi cu un strat subtire de pudra.
Sa fi frumoasa:*

| BadeaValeria a răspuns:

Pai intai dai cu fond de ten si dupa cu pudra.